BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bóvliban hagyták Magyarországot

Hiába várták sokan, hogy a Fitch Ratings közel négy év után pénteken kiemeli Magyarországot a bóvli kategóriából, csalódniuk kellett. A hitelminősítő megerősítette az ország „BB+” szintű, befektetésre nem ajánlott adósbesorolását, és fenntartotta a pozitív kilátást is. Ez utóbbi elméletileg közelgő felminősítésre utal.

A Fitch annak ellenére sem változtatott a besoroláson, hogy alig két hete közölte: Magyarországnak van az egyik legnagyobb esélye visszakerülni a befektetési kategóriába. Igaz, a hitelminősítő szerint átlagosan 12 hónapot kell eltölteni pozitív kilátás mellett, a magyart viszont csak fél éve emelték erre a szintre.

A pozitív kilátás tükrözi a dinamikus gazdasági növekedést a tavalyi és az idei évben (amit az EU-források gyorsuló lehívása is támogat), a fizetési mérleg többletét, valamint a külső adósság csökkenését – áll a Fitch indoklásában. A magyar gazdasági az idei 2,9 százalék után 2,3 százalékkal nőhet jövőre, középtávon pedig 2 százalék körüli GDP-bővülés várható. A hitelminősítő kedvezőnek tartja, hogy a kormány alacsonyan tartja a költségvetési hiányt, a devizahitelek átváltása javította a lakosság helyzetét, a Magyar Nemzeti Bank önfinanszírozási programja – amely az állampapírpiacra tereli a bankokat – mérsékeli a sérülékenységet a külső pénzügyi sokkokkal szemben. Kiemelik, hogy a bankadó csökkentése segíti növelni a hitelezést. A Fitch gyakorlatilag végig kedvező folyamatokról számolt be, ezért meglepő, hogy nem javította az osztályzatot. Felminősítésre akkor kerülhet sor – írták –, ha tovább csökken a külső adósság és az államadósság, de arra is szükség lesz, hogy a kormányzat olyan kiszámíthatóbb intézkedéseket hozzon, amelyek javítják az üzleti környezetet. Szerintük ehhez stabilabb és kiszámíthatóbb környezet kell például a bankszektor számára. (Ezek a mondatok ismerősek lehetnek, hiszen a cégek a romló gazdasági teljesítmény mellett négy évvel ezelőtt a kiszámíthatatlan, unortodox magyar gazdaságpolitikára hivatkozva vonták meg a befektetési ajánlást.)

A Fitch feltételezi, hogy a hiány alacsony marad, vagyis a kormány fenntartja a fegyelmezett gazdálkodást, leminősítés nem fenyegeti Magyarországot (kivéve, ha romlik a költségvetés helyzete, vagy súlyos, recesszióval járó külső pénzügyi sokk éri az országot).

A hitelminősítők jövő évi felülvizsgálati menetrendje még nem ismert, de biztos, hogy még legalább hónapokat kell várni, amíg Magyarország kikerül a bóvliból. A Moody’snál is jó esély van a felminősítésre, mert ez a cég is pozitív kilátást tart érvényben a magyar adósságokra, a Standard & Poor’snál azonban még stabil a kilátás, ezt kellene előbb pozitívra változtatni, és utána jöhet a befektetési osztályzat.

A hollandoknak már jó

Hollandia újra visszakerült az „AAA” besorolású, azaz a legjobb adósok közé a Standard & Poor’snál, elsősorban azért, mert dinamikusan növekszik a gazdaság. Az ország két évig nem volt a legjobb kategóriában az S&P-nél, a Fitch és a Moody’s már korábban meglépte a felminősítést. Hollandián kívül az eurózónában még Németország és Luxemburg van a legjobb kategóriában mindhárom nagy hitelminősítőnél.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.