BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beragadt év végén az eurózóna

Tálcán kínálja az érveket a további élénkítéshez az eurózóna GDP-adata. Németország még tartja magát, az olasz gazdaság ismét közelít a veszélyzónához.

Nem gyorsult az eurózóna gazdasága: tavaly a negyedik negyedévben csak az előző három hónap 0,3 százalékos növekedését tudta megismételni. A második fél évben ezzel lassult az elsőhöz képest, így újabb érveket kaphattak azok, akik a monetáris lazítás tovább fokozását sürgetik. Hogy ebből lesz-e valami, arra már ma is utalhat Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke az Európai Parlamentben. Abban egyetértenek az elemzők: ilyen szerény növekedés mellett az EKB aligha érheti el egyhamar a „valamivel 2 százalék alatti” szinten meghatározott inflációs célját.

Éves összevetésben 1,5 százalékos volt a növekedés az év utolsó három hónapjában, és ugyanennyivel bővült az eurózóna gazdaság 2015 egészében is (a 28 tagú EU-ban 1,8 százalék volt mindkét mutató). Az ugyancsak pénteken ismertetett adatok szerint az eurózóna ipari termelése decemberben 1 százalékkal visszaesett novemberhez képest (év/év alapon pedig 1,3 százalékkal), ami némi magyarázatot adhat a gyenge növekedésre. Összességében az eurózóna gazdasága még elmarad a válság előtti idők csúcsától: az inflációval kiigazított GDP értéke a tavalyi utolsó negyedévben 2465 milliárd euró volt, szemben a 2008 első negyedévében elért 2471 milliárddal.

Ami a meghatározó gazdaságokat illeti, Németország – hasonlóan az eurózóna egészéhez – tartotta a 0,3 százalékos negyedév/negyedéves tempót, az év egészében 1,7 százalékos bővülést ért el. A második és a harmadik legnagyobb eurógazdaság, azaz a francia és az olasz azonban a korábbinál – és a vártnál – gyengébben húzott az év végén, 0,2, illetve 0,1 százalékos gyarapodást érve el. Különösen az olasz teljesítmény lehangoló, mert azt vetíti előre, hogy a három évig tartó recesszió után tavaly megkezdődött nagyon szerény élénkülés már ki is fáradhatott. Az olaszok lemaradásban vannak a fellendüléshez szükséges reformokkal, és bár sikerült leszorítaniuk a költségvetési hiányt, egyelőre nem érték el Brüsszelnél, hogy a reformok érdekében ezt a szempontot kicsit rugalmasabban kezelhessék. A francia kormány nem is kért ilyet, egyszerűen bevállalta, hogy csak később viszi le 3 százalék alá a hiányt – ezzel együtt a fellendülés ott is kifújni látszik, a tavalyi első negyedévben elért 0,7 százalékot meg se tudták közelíteni később.

Az eurózóna éllovasa Spanyolország lett, a 0,8 százalékos negyedéves, illetve 3,5 százalékos év/éves tempóval – ez azonban még nem volt elég ahhoz, hogy a GDP elérje a válság előtti szintet, mint ahogy ahhoz sem, hogy 20 százalék alá kerüljön a munkanélküliségi ráta.

Görögországba visszatért a recesszió

Hamar elhalt a remény, hogy Görögország kint van a gödörből: tavaly csak a második negyedévben nőtt a GDP, a harmadik már visszaesést hozott, ráadásul a most módosított adat szerint a korábban jelzettnél nagyobbat, 1,4 százalékost. A negyedik negyedévben, ha szolidabban is, de folytatódott a zsugorodás: a GDP 0,6 százalékos csökkenése azt jelenti, hogy a válság óta a harmadik mentőcsomagjánál tartó ország már megint recesszióba süllyedt.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.