BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európai Parlament Mario Draghi az EKB elnöke szerint új kihívásokra kell reagálni

Új kihívások előtt áll a világgazdaság, s a politikai döntéshozóknak további erőfeszítéseket kell tenniük, hogy szembenézzenek velük – ezt mondta hétfőn Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, és ismét leszögezte: márciusban felülvizsgálják a monetáris politikát. Úgy vélte: az európai bankok helyzete sokkal jobb, mint 2012-ben volt.

A bankok részvényárfolyamai rántották a 2013-as mélységekbe a vezető tőzsdeindexeket a múlt héten, így a szokásosnál is nagyobb figyelem övezte Mario Draghi európai jegybankelnök hétfő délutáni meghallgatását az Európai Parlamentben, a gazdasági és pénzügyi bizottság ülésén. Függetlenül attól, hogy hétfőn derűsebb napra ébredtek a börzék: a kínai jüan erősödött, a tokiói index hét százalékkal kapaszkodott feljebb, s az európaiak is két-három százalékkal ugrottak meg.

A kétségeket azonban ez a fejlemény nem oszlatta el. Hiába gyorsult kicsit, 0,4 százalékra az infláció üteme az eurózónában a múlt hónapban, az EKB január 21-i ülése óta az euró is erősödött, miközben tovább esett az olaj ára. Ilyen körülmények között nem közeledhet a csaknem kétszázalékos inflációs céljához az EKB, miközben a valutaövezet a negyedik negyedévben csupán 0,3 százalékkal növelte a bruttó hazai terméket (GDP), akárcsak a harmadik negyedben. A bankok tőzsdei értékelését pedig nagyban megnehezíti a számukra a jegybank által meghirdetett negatív kamat, amelynek célja amúgy a gazdaság támogatása, a lendületesebb növekedés előmozdítása és hitelek átterelése a reálgazdaságba.

Mint a Financial Ti­mes­ban Wolfgang Münchau megjegyezte, négy jel utal rá, hogy visszatér a pénzügyi válság Európába. Az eurózóna perifériáján megint emelkednek a hozamok, a befektetők kétségeiket fejezik ki azzal kapcsolatban is, hogy a bankunió működőképes-e közös betétbiztosítási rendszer nélkül is. Harmadszor: egyre alacsonyabbak az inflációs várakozások, s végül ott a negatív kamat is.

Mario Draghi leszögezte az európai törvényhozók előtt: a világgazdaság bővülését kételyek övezik. A romló kilátások hatnak a bankokra is, amelyeknek részvényárfolyamai nagyot zuhantak az utóbbi napokban. Ám a jegybankelnök hozzátette: az európai bankok tőkehelyzete, tűrőképessége sokat javult az elmúlt években. Az eurózóna gazdaságai is mérsékelt ütemben növekednek, gyenge beruházási környezetben. Az utóbbi két évben a GDP-bővülés fele az EKB nem szokványos politikájának tulajdonítható, s másik fele pedig az olcsóbb olajnak köszönhető. Változtatni ezen nemcsak a monetáris politika beavatkozása révén lehet. A fiskális politikának is ki kell vennie a részét beruházások megvalósításával és adócsökkentésekkel. Az EKB a márciusi ülésig megvizsgálja, hogy különösen az alacsony olajár hatása miként érvényesül és terjed tovább az árakban, s áttekinti, vajon a monetáris politikai intézkedések miként érvényesülnek a pénzügyi rendszerben. S ha az EKB döntéshozói úgy találják, hogy az árstabilitásra leselkedő kockázatok még jobban kitolják időben az inflációs cél elérését, akkor a jegybanknak cselekednie kell.

Mindenesetre az EKB megvizsgálja, megszüntesse-e az 500 eurós bankjegyet, amelyet bűnözők is előszeretettel halmoznak fel. Az eurózónában ezermilliárd euróra tehető a készpénzállomány, ennek harminc százalékát adják az 500 eurós bankjegyek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.