Magyarország sérülékenysége csökkent a legjobban a CEEMEA-térségben (Kelet-Közép-Európa, Közel-Kelet, Afrika) a világgazdasági válság kitörése óta – derült ki a Morgan Stanley tanulmányából. A krízis kirobbanása után Magyarország volt az első európai uniós tagállam, amelyik nemzetközi mentőcsomagra szorult, hogy elkerülje a fizetésképtelenséget. Simor András, a jegybank akkori elnöke ezt a CNBC-nek adott interjújában anno emlékezetes példával indokolta. Mint mondta: miután a szavannán megeszi az oroszlán azt az antilopot, amely lemaradt, újabb, a csordától lemaradó antilopra kezd vadászni, vagyis azért van szükség a védelemre, hogy nehogy a spekulánsok áldozatává váljon az ország. Ma azonban már más a helyzet. Mint a Morgan Stanley rámutat: míg 2008-ban a leginkább sérülékeny feltörekvő országként vártuk a válságot a régióban, addig mostanra a középmezőnybe kerültünk, Lengyelország és Törökország közé.
A külső sérülékenység csökkent, a költségvetési problémák már nem jelentkeznek olyan jelentősen – miután a kormány leszorította a deficitet –, és a makroadatok alapján a gazdaság már nem küzd növekedési problémákkal, mindezek miatt sokkal stabilabbnak értékelik Magyarországot a Morgan Stanley közgazdászai.
Az elemzők a fizetési mérleg többletét és a külső adósság csökkenését hozzák fel, mint amelyek a sebezhetőség csökkenésének fő hajtóerejét képezték az elmúlt években. „Magyarország rendelkezik a legerősebb külső pozícióval a CEEMEA-térség összes országa között” – mutat rá a Morgan Stanley, hozzátéve, hogy a fizetési mérleg és a tőkemérleg többlete meghaladja a GDP 9 százalékát. Kiemelik, hogy a javulásban az elmúlt időszakban kulcsszerepet játszott az olajár hanyatlása – ami importáló országként javítja a mérleget –, de a szakértők szerint a többlet nagy része sokkal inkább strukturális, semmint ciklikus tényezők eredménye; vagyis nem az olajár a fő mozgatórugó hosszú távon.
Nemcsak a külső adósság erőteljes csökkenése, hanem a devizahitelek forintosítása, valamint a belföldiek állampapír-vásárlása is segíti Magyarország helyzetének javulását. Utóbbi két csatornán keresztül is jelentkezik: egyrészt a lakosság egyre növekvő kötvényvásárlásával, másrészt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) önfinanszírozási programjával. Ennek keretében az MNB arra készteti a bankokat, hogy finanszírozzák az államot.
A Morgan Stanley ugyanakkor kiemeli azt is, hogy a magyar GDP-arányos államadósság továbbra is 78 százalékos (ez a harmadik negyedéves adat, év végére vélhetően 76 százalék alá csökkenhetett a mutató), ugyanakkor a kamatterhek mérséklődtek, és a költségvetési hiány nem volt még annyira alacsony az elmúlt tizenöt évben, mint most (idén 2 százalékos deficit várható a kormány szerint). A szakértők úgy vélik, ezek a folyamatok lassan csökkentik a GDP-arányos államadósságot is.
Magyarország már csak mérsékelten sérülékeny, de a következő negyedévekben folytatódhat a javulás a Morgan Stanley szerint, annak ellenére, hogy a gazdasági növekedés lassulhat. Elemzők úgy vélik, hogy a 2014-es 3,7, majd a tavalyi 2,9 százalékos GDP-növekedés után idén 2-2,5 százalékos bővülés várható. A Morgan Stanley kiemeli, a sérülékenységben látott javulás kedvező előjele annak, hogy Magyarország a 2011-es leminősítése után ismét visszakerüljön a befektetésre ajánlott kategóriába a hitelminősítőknél. Az elemzők úgy vélik, erre idén sor kerülhet.
Ukrajna a legkockázatosabb
Magyarország mellett Szerbia és Ukrajna volt legsérülékenyebb 2008-ban, de hazánk jóval kedvezőtlenebb helyzetben volt a Morgan Stanley szerint, mint a többi ország. Ma már a fegyveres konfliktusoktól sújtott Ukrajna a CEEMEA-régió fekete báránya, de közvetlenül követi Szerbia. A dobogó harmadik helyére Dél-Afrika került. Magyarország mellett sokat javult Izrael, Románia, Lengyelország és Csehország megítélése. Utóbbi két országnak a válság előtt sem voltak nagy gondjai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.