BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre nullázzák a hiányt

Több dologban egyetért a kormány és az IMF. A valutaalap dicsérte a magyar eredményeket, a kormány pedig már jövőre nullázná a hiányt.

„A magyar gazdaság nagyon jól teljesít” – kezdte értékelését a Nemzetközi Valutaalap delegációja, amely hétfőn zárta le szokásos évi vizitjét. Igaz: a felülvizsgálatról szóló memorandumban a csökkenő sebezhetőség megemlítése után rögtön úgy folytatják, hogy az adósság szintje és a finanszírozási igény továbbra is magas. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint mindenesetre az IMF beszámolója azt jelenti, hogy a nemzetközi szervezetek egyre inkább elismerik a magyar teljesítményt, és változtattak korábbi álláspontjukon. A miniszter idesorolta, hogy – mint arról beszámoltunk – a Morgan Stanley sérülékenységi rangsorában is javított az ország.

Az IMF valóban elismeréssel szól a „robusztus” tavalyi növekedésről, amelyet a támogató monetáris politika, a kedvező külső környezet (alacsony globális kamatok és alacsony nyersanyagárak) és az uniós források felhasználásának következményeként ír le. Hangsúlyozzák, hogy a foglalkoztatás növekedése és a munkanélküliség csökkenése a versenyszféra létszámbővítésének és a közmunkaprogramnak is a következménye. Közlik, hogy a fizetési mérleg többlete rekordot döntött, csökkent a külső és az államadósság, a tervezettnél alacsonyabb a hiány, ami a jobb adóbeszedési hatékonyságnak és a kedvezőbb makrogazdasági helyzetnek is köszönhető, miközben megemlítik, hogy a kiadások is emelkedtek.

Ugyanakkor a Nemzetközi Valutaalap delegációja szerint további intézkedésekre van szükség, és ambiciózusabb hiánycsökkentési programot javasolnak, amellyel 2021-re az államadósság a GDP 60 százaléka alá kerülhet. Természetesen – továbbra is – javasolják az ágazati adók kivezetését, az állami tulajdonú vállalatok, az egészségügy és az oktatás hatékonyságának növelését sürgetik, valamint a növekvő bérköltségek ésszerűsítését. Ezenkívül strukturális reformokat sürgetnek a versenyképesség fokozása érdekében, és azt, hogy a növekedés hajtóereje a magánszektor legyen. Úgy vélik: az üzleti klíma javítása (a szabályozási terhek és az állami szerepvállalás csökkentése, az adócsalás visszaszorítása) a versenyképesség – ezen belül a kutatás-fejlesztés, az innováció és a vállalkozói szellem – erősítése, valamint a munkaerő-piaci rugalmasság megteremtése, a képzés fokozása volna kívánatos.

Varga Mihály azt mondta, hogy a kormány ezekkel a célokkal egyetért, és maga is a magánszektor növekedésére szeretné alapozni a gazdaság bővülését, ehhez pedig a munkaerőpiac fejlesztésére van szerintük is szükség. A nemzetgazdasági miniszter szerint a hiány erőteljesebb csökkenéséről is szó lehet – utalt arra, hogy Orbán Viktor kormányfő éppen hétfői parlamenti beszédében említette meg, hogy hiánymentes költségvetés terveznek. A miniszter most azt mondta: már 2017-ben nulla százalékos lehet a hiány. Szavai szerint ez az idei 762 milliárd forintos nominális deficit „jelentős csökkentését” teszi szükségessé. (Ez annyit jelenthet, hogy az uniós elszámolás szerinti deficit lehet a GDP nulla százaléka, míg a pénzforgalmi, a költségvetésbe foglalt hiány nem nulla forintos lesz – normál esetben akár 300-400 milliárdos is lehet.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.