BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keveset hoznak a közösbe a cégek

A lakossági rezsicsökkentés semlegesítésére nincs fedezetük a településüzemeltetési feladatokat ellátó önkormányzati társaságoknak, amelyek többsége immár nem osztalékot fizet, hanem évről évre növekvő önkormányzati támogatást kér. Ez 2016-ra azt eredményezi, hogy a nagy társaságok közül lényegében csak a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-től és a Nagybani Piac Zrt.-től várható mintegy egymilliárd forint osztalék. A reálisan tervezhető osztalékbevételek mértéke több, mint 1,7 milliárd forinttal csökken a tavalyihoz képest – egyebek között ez szerepel az idei fővárosi költségvetési javaslat kapcsán készített előterjesztésben. A 313,5 milliárd forintos bevétellel és kiadással számoló javaslatot várhatóan szerdán fogadja el a közgyűlés. Tarlós István főpolgármester egyébként a rezsicsökkentés következményeire már felhívta a figyelmet, miközben – mint mondta – elviekben egyetért a kormány lépésével. Részben tehát ez az oka, hogy a működési oldalon szokásosan megképződő források nagy része elfogyott. A tervezés 2016-ban sem a működési többletek szabad felhasználásáról, hanem a működési és felhalmozási hiányok kezeléséről szól. Egyedül a tervbe vehető iparűzési adóbevétel nő számottevően, amely összfővárosi szinten a tavalyi 209 milliárd forinthoz képest 232 milliárd forint lehet. Ebből a fővárosi önkormányzatra jutó 121,8 milliárd forint 15 milliárd forinttal haladja meg az előző évi tervszámot.

A fejlesztéseknél szintén forráshiány megszüntetésével kell megküzdenie a fővárosnak, ami részben az előbbiekből adódik, vagyis a fejlesztés forrásai közül a pozitív működési többlet gyakorlatilag eltűnt. Ugyanakkor a főváros hitelfelvételi lehetőségei az állami adósságkonszolidáció ellenére korlátozottak, mivel a működési bevételek a három évvel ezelőtti számokhoz képest jelentősen csökkentek, és a működési eredmény tartósan alacsony.

Az M3-as metrókocsik felújításának finanszírozására a főváros 2015-ben hatvanmilliárd forintról szóló kölcsönszerződést kötött egy öttagú konzorciummal. Ugyancsak tavaly sikerült megkötni két új hitelkeret – összesen 300 millió euró értékben – az Európai Beruházási Bankkal. A két hitelkeret a főváros több kiemelten fontos projektjének – elsősorban uniós beruházások önerejének – a finanszírozására szolgál, de természetesen mód van egyéb beruházások megvalósítására is.

Az előterjesztés szerint a korlátozott pénzügyi lehetőségek ellenére sem maradhat a főváros fejlesztések nélkül. Idén a minimálisan szükséges fejlesztések miatt szükségessé válik a Főgáz-részvények értékesítésből származó bevétel jelentős részének, közel 21 milliárd forintnak a felhasználása, és a meglévő hitelkeretekből 15 milliárd forintot hívnának le. A fejlesztésiforrás-hiány okai tartósak, azaz a fejlesztések átütemezése már nem járható út. Az idei költségvetés összeállításakor a még nem futó, csak tervezett projektek legnagyobb részének indításával nem számolnak, az előkészítésük tud megvalósulni. Mindez nem zárja ki, hogy esetleges források képződése esetén év közben ezek mégis elindíthatóvá válhatnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.