BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mentesít az új kódex

Széles körből gyűjt ötleteket a kormányzat az adózás rendjéről szóló törvény új változatához. Az adótanácsadók egyesülete például a kitöltögetésektől mentesítené a könyvelőket.

A szakmai szervezetektől és a nagy adótanácsadó társaságoktól is gyűjtött ötleteket a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az adózás rendjéről szóló törvény (ART) új változatának elkészítéséhez. Az új adókódexnek – írta a Világgazdaság kérdésére az NGM sajtóosztálya – teljes társadalmi konszenzuson kell alapulnia, ezért kértek az érintett szakmai szervezetektől javaslatokat.

A jogszabályt a kormány törvényalkotási programja szerint májusban nyújthatják be az Országgyűlésnek. Ez a módosítás hivatott befejezni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) átalakítását, célja – a korábbi nyilatkozatok szerint – az ügyfélbarát adórendszer kialakítása, az adminisztráció csökkentése és az adózás egyszerűsítése. Ettől függetlenül áprilisban, a jövő évi költségvetéshez kapcsoltan jönnek még egyéb adómódosítások a törvényalkotási program szerint.

A javaslattételre felkért szakmai szervezetek közül a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Egyesülete 29 pontban nyilvánosságra is hozta az elgondolásait. Ezek kommentálásától azonban az NGM elzárkózott, mondván, a szakmai konzultációt személyesen, közvetlenül a szervezetekkel szeretnék lefolytatni.

Az egyesület javaslatcsomagja több különböző súlyú, különböző területet érintő elemet tartalmaz. Vannak köztük az adórendszer egészét érintő átfogó felvetések, például, hogy túl sok az magánszemélyek 11, a gazdasági társaságok öt adózási módszere, amellyel vállalkozást folytathatnak. De javasolják a kötelező kamarai tagság eltörlését is. A szervezet több pontban foglalkozik azzal, hogy a bevallásokban, nyomtatványokban kért adatok többségét szüntessék meg, vagy csökkentsék. Például: legyen elég az adószám beírása, ne kellejen minden esetben címet, születési dátumot, születési nevet is megadni. Vagy – ehhez hasonlóan – a havi járulékbevallásban is csökkentenék az állandóan (és ismétlődően) kitöltendő adatokat, szerintük ugyanis feleslegesen kell megadni a gyesre vagy gyedre vonatkozó adatokat, valamint a családi vagy házastársi adókedvezmény esetén az eltartottak és a házastárs/élettárs adatait minden hónapban. Eltörölni javasolják azt az idén bevezetett szabályt, hogy a munkavállaló végzettségére, szakképzettségére, szakképesítésére vonatkozó adatokról is nyilatkozni kell a foglalkoztatási jogviszony létesítésnél, módosításánál. Szerintük az adatok többségét az okiratokat kibocsátó szervezetektől is be tudná szerezni a hatóság.

Az adminisztratív egyszerűsítéseken túl javasolták még, hogy az elévült túlfizetéseket (azokat, amelyek több éve vannak a folyószámlán) más adónemre lehessen átvezetni, és ne törölje el őket az adóhatóság. Szerintük az első házasok kedvezményénél a jelenlegi szabályozás eltérően ítéli meg a kedvezményt azoknak a családoknak, akik a házasságkötésük után vállalják a gyermeket, mint azoknak, akiknél a házasságkötés előtt már megszületetett vagy megfogant a gyermek, így ezt is módosítanák. A helyi iparűzési adóval kapcsolatban javasolja az egyesület, hogy ahogy 2017. január 1-jétől a több önkormányzat területén működő adóalanyoknak elég egyetlen bevallást beadnia, a befizetéseket is egy elszámolási folyószámlára lehessen teljesíteni, amelyről az adóhatóság osztaná szét a befizetéseket.

Főbb javaslatok

l Jóhiszeműségi szabály bevezetése (mindaddig tekintse a hivatal jóhiszeműnek az adózót, amíg az ellenkezője nem bizonyosodik be)

l Egyszerűsítések a bevallásokban

l Iparűzési adót különböző önkormányzatoknak is egy számlára lehessen befizetni

l Kötelező kamarai tagság eltörlése

l Egyszerűsítések a bevallásokban

l Iparűzési adót különböző önkormányzatoknak is egy számlára lehessen befizetni

l Kötelező kamarai tagság eltörlése -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.