Elfogadták az új nokszabályokat
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságTizenhét pontból álló, nagyrészt egyértelműsítő, pontosító módosításokkal fogadták el újra a nemzeti otthonteremtési közösségekről (nok) szóló törvényt, amelyet Áder János a múlt héten visszaküldött. A változtatásokkal a közösségszervező köteles lesz folyamatosan fenntartani a törvényben meghatározott tartalék szintjét. Egy változtatás a kiszámítható működés érdekében a rendkívüli befizetések összegét a hátralék 40 százalékában maximálja, míg a licitekét annak 60 százalékában. Egy módosítás kimondja, hogy a közösség a tevékenységét addig folytatja, amíg minden tagja ingatlanhoz nem jut. A törvény szerint a szervező zrt. vagyona elkülönül az általa működtetett nok vagyonától. Ha a közösséget az előzetes megállapodástól számítva fél éven belül nem veszik nyilvántartásba, a lakásvásárló mentesül a kötelezettségek alól, és a szervező köteles visszafizetni neki a regisztrációs díjat.
Módosították az államháztartási törvényt is, lehetővé téve, hogy a kormány egy kiemelt közfeladat ellátásáról akkor is dönthessen, ha az ahhoz szükséges előirányzat csak később biztosítható. Az eddigi törvényi szabályozás szerint kötelezettséget vállalni – meghatározott kivételekkel – a rendelkezésre álló szabad előirányzatok mértékéig lehet. A most megszavazott jogszabály a kivételek egy új körét határozza meg olyan közfeladatok esetében, amelyekhez – költségvetés-technikai szempontból – a döntés időpontjában nem lehet forrást biztosítani. A kormány ezekben az esetekben döntést hoz a közfeladat ellátásáról, az ahhoz szükséges előirányzat mértékéről, az államháztartásért felelős nemzetgazdasági miniszter pedig e döntés alapján intézkedik az előirányzat biztosításáról, ami a kormány irányítása alá tartozó bármely fejezet terhére történő előirányzat-átcsoportosítást jelent.


