Nagyot csökkent az államadósság
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Tavaly érdemben csökkent az államadósság és a költségvetés hiánya is – derült ki a jegybank adataiból. A pénzügyi számlák szerint nem költekezett a Varga Mihály vezette gazdasági tárca: az államháztartás finanszírozási igénye 2015-ben a GDP 1,9 százalékát, 633 milliárd forintot tett ki, ami 75,3 százalékos adóssággal párosult. Ez kedvezőbb az előzetes adatnál, és majdnem egy százalékpontos csökkenés a 2014-es év végi 76,2-höz képest. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy év közben 77–78 százalék között mozgott a mutató. A Magyar Nemzeti Bank szerint az adósság csökkenéséhez több mint 600 milliárd forinttal járult hozzá a hitelek visszafizetése, miközben a forint gyengülése 88 milliárd forinttal emelte azt.
A GDP-arányos államadósság mérséklődésében a gazdaság növekedése mellett ismét olyan kreatív intézkedések játszottak szerepet, mint a tartalékok év végi csökkentése vagy az MNB több mint 300 milliárd forintos devizakötvény-visszavásárlási programja. Utóbbi a GDP közel 1 százalékát teszi ki. Idén 2 százalék körüli, talán az alatti költségvetési hiány mellett folytatódhat az államadósság csökkenése. Az uniós források lehívása tavaly akadozott a kormány és Brüsszel vitái miatt, emiatt több állampapírt kellett kibocsátani (ez az uniós hiányt nem befolyásolta, viszont az adósságot emelte), idén azonban százmilliárdos nagyságrendben érkezhetnek be EU-pénzek, ami segítheti az adósságráta mérséklődését.


