A Matolcsy György vezette jegybank keddi kamatdöntő ülésén nem számítanak a 0,9 százalékos alapkamat változtatására az elemzők, mivel ezt az inflációs folyamatok nem indokolják egyelőre, ugyanakkor az MNB több olyan intézkedést tett már a múltban, amelyek az árfolyam gyengítésének irányába hatottak. „Az utóbbi időben Magyarország felminősítése, valamint a gazdaság erős fundamentumai miatt érdemben erősödött az árfolyam, ami veszélyezteti az MNB inflációs célját, valamint az exportot is visszafoghatja” – mondja Módos Dániel, az OTP Bank közgazdásza.
A fentiek miatt a jövő heti ülésen olyan likviditásbővítő intézkedéseket tehet a jegybank, amelyek a forint gyengítése felé hatnak, de az MNB által az előző ülésen bejelentett, a három hónapos irányadó eszköz mennyiségét korlátozó 900 milliárd forintos limiten feltehetőleg hitelességi okokból kifolyólag nem fog változtatni. Ehelyett egyéb eszközökkel próbálhatja majd elérni a számára kedvezőbb árfolyamot – véli a szakértő, aki kiemelte: ennek első lépéseként október 17-én 200 milliárd forint értékben, egy hónapos lejáratú FX-swap ügyletekkel növelték átmenetileg a bankrendszer forintlikviditását. A tender óta a forint fokozatosan gyengült az euróval szemben, és a rövid hozamok is elkezdtek csökkenni. A forint további gyengítésére a verbális intervenció mellett egyéb finomhangoló lépések is a jegybank rendelkezésére állnak – tette hozzá.
Globális szinten az Egyesült Államok GDP-növekedésére figyelhet a piac.
Dunai Gábor, a bank szakértője kiemelte: miután az első fél évben – részben készlethatás miatt, amely akár már a harmadik negyedévben megfordulhatott – a gazdasági növekedés üteme elmaradt a várakozásoktól, a harmadik negyedévben újra 2,5 százalék környékére gyorsulhat a növekedés. Az ipar növekedési hozzájárulása erősödhetett, míg a nettó exporté pedig 2014 óta nem látott szintre emelkedhetett. Mindemellett biztató, hogy a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek alapján a szektor lassan maga mögött hagyja az erősödő dollár és a csökkenő olajár miatti leállások hatását.
A lakossági fogyasztásban ugyanakkor kisebb csökkenésre számíthatunk a növekedési hozzájárulásban. Bár a legutóbbi fogyasztói bizalmi indexek jól alakultak, a visszafogott kiskereskedelmi forgalom és a lassuló munkahelyteremtés arra utal, hogy a második negyedév nagyon erős értékét nem érte el a harmadik negyedév.
Az Egyesült Államok mellett több nagy európai gazdaságban is megjelennek a GDP gyorsbecslései. Az Egyesült Királyság esetében 0,7 százalékról 0,3-ra lassulhatott a negyedéves növekedés üteme, ugyanakkor Franciaországban érdemben gyorsulhatott, Spanyolországban pedig maradhatott a magas, 0,7-0,8 százalékos negyedéves ütem. Az egy héttel később megjelenő eurózónás növekedési adat a második negyedéves értékhez hasonlóan 0,3 százalék körül alakul majd, vagyis a reálgazdasági divergencia ismét erősödik az USA és az eurózóna között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.