Csupán átmenetinek bizonyult az októberi megtorpanás a kiskereskedelemben, mivel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint novemberben a boltok forgalma 4,7 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest. Októberben váratlanul 2,6 százalékra lassult le a növekedés üteme, amelyet ugyan elsősorban az üzemanyag-eladások 6,5 százalékpontos zuhanása húzott lefelé, de mindegyik termékcsoport gyengébben teljesített. Novemberben viszont már minden szegmensben újra bővült a forgalom: a legnagyobb mértékben, 8,1 százalékkal az iparcikkek értékesítése növekedett, az élelmiszerüzleteknek csupán 2,1 százalék jutott, míg a benzinkutakon 3,9 százalékkal több üzemanyag fogyott.
Az iparcikkek novemberi átlag feletti növekedésében jelentős szerepe lehetett a fekete pénteknek, mivel a hazai kereskedők is egyre sikeresebben turbózzák fel eladásaikat az amerikai eredetű akciós napon. Van olyan cég, ahol ilyenkor már a karácsonyinál is jobb forgalmat bonyolítanak le. Az eNET decemberi kutatása szerint is tarolt tavaly a fekete péntek, amelynek időtartama alatt 2,1 millióan vásároltak. Közülük 800 ezren csak az ilyen akciót hirdető webáruházakban, 510 ezren hagyományos üzletben, 770 ezren pedig online és offline egyaránt kihasználták a kedvezményes időszakot.
Az elemzők és a piaci szereplők egyaránt arra számítanak, hogy a decemberi forgalom is jóval meghaladhatja a tavalyi szintet. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) tavalyi előrejelzése a decemberi kiskereskedelmi forgalmat ezermilliárd forint fölé várta az egy évvel korábbi 954 milliárd után. Az OKSZ nagyjából 5 százalékos bővüléssel számol a karácsonyi költekezésnek köszönhetően, de nem zárja ki az ennél nagyobb forgalmat sem, hiszen a keresetek 7-8 százalékkal nőttek, ráadásul sok területen év közben is folyamatos volt a bérek emelkedése, decemberben pedig sok helyen prémium is járt a munkavállalóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.