Kormányrendelet szabályozza mostantól azokat az európai uniós fejlesztéseket, amelyeknél a tényleges költségek időközben meghaladják a támogatási szerződésben szereplő összeget – derült ki a Magyar Közlöny tegnapi számából.
A döntés értelmében ha az 1 milliárd forintnál nagyobb értékű projektek legfeljebb 30 százalékkal lépik túl a forráskeretet, a kormány beavatkozása nélkül az illetékes irányító hatóság, illetve a bevont igazságügyi szakértő is engedélyt adhat a folytatásra. A költségnövekmény finanszírozása 10 százalék alatt uniós, e felett állami forrásból történik, 30 százalékot meghaladó növekmény pedig nem támogatható. A frissen hozott kormányrendelet elsősorban az állami beruházásokra vonatkozik, olyan nagy infrastrukturális fejlesztések kivitelezését hivatott gyorsítani és olcsóbbá tenni, mint az út- és vasútépítések, szennyvíz- és hulladékberuházások, kórház- és iskolafejlesztések. Ha például egy önkormányzati tulajdonú egyetemi campus kialakítására 5 milliárd forint áll rendelkezésre, 6,5 milliárd lehet a beruházás tényleges felső határa, amelyet a kirendelt szakértő még legitimálhat.
Egymilliárdos összeghatár alatt szolgáltatás és árubeszerzés esetén 10 százalékos növekményre bólinthat rá az irányító hatóság, építési beruházás, építési vagy szolgáltatási koncesszió esetén pedig 15 százalék a hibahatár, ami még alátámasztható a piaci áraknak való megfeleléssel. A rendelet kiterjed a többi között a regionális, a szociális, a kohéziós és a vidékfejlesztési alap forrásaira is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.