Az MKB csoport adózás utáni eredménye 9,5 milliárd forint lett 2016-ban, szemben az egy évvel korábbi 76,4 milliárd forintos veszteséggel, így az MKB Bank hat év után újra nyereségessé vált – hangzott el a hitelintézet tegnapi sajtótájékoztatóján. Balog Ádám vezérigazgató elmondta: az elmúlt évek az MKB Bank átalakításáról szóltak, ám a reorganizációs folyamat mostanra sikeresen lezárult.
A bank pozitív eredményéhez – emelte ki – jelentősen hozzájárult egyrészt a költségek csökkentése, másrészt a hitelezési aktivitás növelése. Az üzemi kiadások szintjét 27 százalékkal sikerült csökkenteni, ez ugyanakkor – hangsúlyozta Balog Ádám – nem fűnyíróelv szerint történt, tehát voltak olyan területek, amelyeket kevésbé és voltak olyanok, amelyeket erősebben érintett a folyamat. A hitelállomány pedig 7 százalékkal, 858 milliárd forintra emelkedett a hitelintézetnél úgy, hogy eközben 140 milliárd forintnyi hitel kikerült a könyvekből. Jelentősen javult 2016-ban a hitelportfólió minősége is: 7,8 százalékponttal, 12 százalékra csökkent a nem teljesítő hitelek aránya, ami már közel jár a bankszektor átlagához. Tovább javult emellett a bank tőkeerőssége, tőkemegfelelési mutatója 12,04 százalékra nőtt.
A lakossági új hitelkihelyezések nagymértékben növekedtek 2016-ban, a szerződött lakáshitelek mennyisége több mint duplájára emelkedett 2015-höz képest. A privátbanki ügyfélkör tovább bővült, a kezelt ügyfélvagyon meghaladta a 340 milliárd forintot, miközben az egy főre jutó ügyfélvagyon az MKB-nál a legnagyobb a piacon. A Private Banking mellett bevezették a Prémium Bank szolgáltatást, miközben erősödött a treasury és a vagyonkezelési üzletág is.
Balog Ádám elmondta: az MKB jelentős sikereket könyvelhetett el a jegybanki Növekedési hitelprogram harmadik fázisában, amelyből a piaci részesedése közel 14 százalékos, illetve a Széchenyi-kártya programban, amelyben a bank piacrésze a kihelyezett állomány alapján 19 százalék volt. Kiemelkedően sikeres évet zártak az MKB leányvállalatai is. Az MKB-Euroleasing a korábbi kizárólagos gépjármű-finanszírozás mellett az eszközfinanszírozással is bővítette tevékenységét, így univerzális lízingcéggé vált. Tavaly a teljes új kihelyezés több mint a duplájára emelkedett, jóval meghaladva a teljes hazai lízingpiac bővülését. Az MKB Alapkezelő pedig fennállása óta a legeredményesebb évét zárta 2016-ban.
A vezérigazgató közölte: a terv változatlanul az, hogy a bank 2019 végéig tőzsdére lépjen, ám az érintett tulajdoni hányadról még nem született döntés. A 2016-ban elért eredmény után – a közgyűlés döntése alapján – a bank nem fizet osztalékot.
Balog Ádám kiemelte: büszke az elért eredményekre, és a cél az, hogy az MKB a három legnagyobb univerzális bank közé tartozzon Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.