Kiárusítást tart Donald Trump, az elnök az amerikai stratégiai kőolajtartalékok felére csökkentését javasolja költségvetési tervezetében. A Louisiana és Texas állam szigorúan őrzött föld alatti tárolóiban lévő, 688 millió hordónyi kőolajkészlet felhalmozásáról az 1973-as arab olajembargó után döntöttek azzal a céllal, hogy az olajellátási sokk soha többé ne fenyegethesse az amerikai gazdaság fejlődését.
Az olajkészletet természetesen adagolva „öntik” a piacra, az októberrel kezdődő 2018-as költségvetési évben például 500 millió dollár bevételt irányoznak elő ebből. A készletfelezés tíz éven át tartana, s 16,6 milliárd dollárral javítaná a büdzsét. A bejelentés meglepte a piacokat, az amerikai alaptípus jegyzése azonnali szállításra 1 százalékkal, hordónként 50 dollár közelébe esett.
Az időzítés különösen szerencsétlenre sikerült, hiszen a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) éppen csütörtökön dönt a január óta élő, összesen napi 1,8 millió hordóra tehető termeléscsökkentés jövő március végéig történő meghosszabbításáról. A piac és az árak stabilitását célzó megállapodás eddig sem hozott tartós eredményt, de ha az észak-amerikai palaolaj-termelő kapacitások növelése okozta többletet még Trump is tetézi, az olyan új helyzetet teremt, amely stratégiájának átértékelésére késztetheti a kartellt. Egy év alatt tíz százalékkal, napi 9,3 millió hordóra emelkedett az amerikai össztermelés – írja a Reuters. A kormányzat forgatókönyve szerint az északi-tengeri Brent jövő áprilisra 55,60 dolláron tetőzik, onnan az év végére 53,75 dollárig süllyed, azaz tartósan alacsonyak maradnak a jegyzések.
És nincs megállás: az olajlobbi újabb sikert ért el azzal, hogy Trump engedélyezni fogja az alaszkai természetvédelmi területeken a fúrások újraindítását, s ebből 1,8 milliárdos bevételt szerezhet az évek során. Az atomipar viszont rosszul jár, mivel az érintetteknek újra fizetniük kell majd a nukleáris hulladék elhelyezését szolgáló központi alapba, 2027-ig több mint hárommilliárdot szednek be. Barack Obama 2014-ben állította le a befizetéseket, amikor a nevadai Yucca-hegységben dollármilliárdokért megépített tároló nem kapta meg a használatbavételi engedélyt. Most Trump újraindítja a projektet, és ehhez kell a pénz.
Fehér házi források szerint a büdzsé a 3 százalékos gazdasági növekedésre épül, mindent ennek a célnak rendel alá az adópolitikától a szabályozásokon át a szociális ellátásokig. Utóbbiakon tíz év alatt ezermilliárdot spórolna meg a Trump-kabinet, amely évről évre 2 százalékkal vágná meg a büdzsé kiadásait, tíz év alatt 3600 milliárd dollárral csökkentve az elkölthető összeget. Egyedül a védelmi kiadások érinthetetlenek, e soron a jövő évre 43 milliárdnyi pluszpénzt szavaztatna meg Trump a kongresszussal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.