BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős lehetett a Mol második negyedéve

Az első után a második negyedévben is jól mehetett a Molnak. A lapunk által megkérdezett szakértők szerint a fogyasztói szolgáltatások és a finomítás-kiskereskedelmi üzletág is sikeres volt.

Pénteken teszi közzé második negyedéves jelentését a Mol. A vállalat saját honlapján közölte a piaci konszenzust az eredményekről. A Mol a finomítás és kereskedelmi (downstream) üzletágban 96,4 milliárd forint tisztított EBITDA-t jelzett előre, amely 3 százalékos javulás lenne az előző év második negyedévéhez képest. A kutatás-termelés (upstream) ágazatban 56,4 milliárd forintos a várakozás, ez 20 százalékos növekedést jelentene éves alapon. A fogyasztói szolgáltatások – tehát a nem üzemagyag jellegű termékek – kereskedelmében 14 százalékos éves bázisú növekedéssel 25,7 milliárd forintra számítanak. A vállalat teljes, tisztított EBITDA-ját 177,9 milliárd forintra becsülte.

Erős második negyedévet zárhat a Mol, amit leginkább a down­stream üzletág hajtott – mondja az Erste Befektetési Zrt. olajipari elemzője. Pletser Tamás a Világgazdasággal közölte: a finomítói marzsok az idei második negyedévre 6,3 dollárra nőttek a tavalyi 5,7-ről, és csökkentek ugyan, de még mindig egészségesek a petrolkémiai marzsok, illetve a vállalat finomítói hatékonysága magas, így az Erste 98 milliárd forintos tisztított EBITDA-t vár. Az upstream üzletágban 58 milliárd forintos EBITDA a várakozás, amelyet az alacsony olajárak, illetve a gyenge dollárárfolyam tornászik lejjebb. A fogyasztói szolgáltatások terén is magas eredményre számít az Erste. Pletser megjegyezte, hogy az Eni Hungaria Zrt. (amely a hazai Agip-kutakat működteti) akvizíciója még feljebb tolta a nem üzemanyag jellegű termékek értékesítését. Az elemző 24 milliárd forintra számít ebben a szegmensben. Összességében jók az eredmények, még ha nem is közelítik meg a rekordmagasságú első negyedévet: akkor ugyanis az összes külső körülmény felfelé hajtotta a nyereséget – fogalmazott Pletser. Hozzátette: az egyéb vállalati események, mint a horvát INA-ügy, csak a társaság tőzsdei teljesítményére lesznek hatással.

Kovács Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője emlékeztetett, hogy az INA már közzétette második negyedéves jelentését, ami jó előrejelzés a Molra is. A horvát olajipari vállalat erős három hónapot zárt, ami megnyomhatta a Mol eredményeit is – mondta a szakértő a Világgazdaságnak. Az elemző a kutatás-termelés ágazatban enyhe növekedésre számít az előző év hasonló időszakához képest. Megjegyezte, hogy a Brent típusú kőolaj átlagára közel 4 dollárral van az előző év második negyedévének átlaga fölött, így az átlagos realizált szénhidrogénár is magasabb lehet. A finomítói oldalon a termékértékesítést Kovács szerint az erős kelet-közép-európai kereslet hajtotta felfelé, ami jó hatással lehet az eredményekre. A petrolkémiai marzsok ugyan enyhén csökkentek, de ezt ellensúlyozhatta a termékértékesítés – fogalmazott. A fogyasztói szolgáltatásokról megjegyezte, hogy a Molnak már több mint 300 boltja van a kutakon, ezek éves összevetésben nagyobb forgalmat generálhattak a nem üzemanyag jellegű termékeknél. Az elemző felhívta a figyelmet, hogy áprilisban egy tűzeset miatt a Mol csoporthoz tartozó Slovnaft pozsonyi finomítója részlegesen leállt; nem tudni, hogy a szünet mekkora kiesést okozott a termelésben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.