A gyakorlat igazolta az elméletet: egy komoly, elhúzódó válság után nem ugyanarra a növekedési pályára állnak vissza az országok, mint korábban. A válság ugyanis nemcsak a jelenlegi, hanem a potenciális növekedést is visszahúzza a tartósan gyenge kereslettel – válaszolta a Világgazdaság hosszú távú fejlődést firtató kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője. Nem véletlenül próbálják minél tovább alacsonyan tartani a kamatokat a jegybankok, ettől a kereslet élénkítését, mesterséges inflációt, következésképp gazdasági és bérnövekedést várnak.
A fiskális politika expanzív hatása hamarosan eltűnhet, a mostaninál kevésbé fogja a növekedést támogatni a büdzsé. A költségvetés olyan állapotban van, hogy nem kell jelentős megingásoktól tartani a jövőben, még akkor sem, ha külső sokk érné a magyar gazdaságot – mondta lapunknak Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője. A vállalati hitelezés ugyan beindulni látszik, ám a cégek sokkal óvatosabban vesznek fel hitelt, mint a válság előtt.
Ürmössy szerint a vállalati hitelezés további dinamikus tempójú felfutásához a versenyképesség növelésére és az üzleti környezet javítására, az adórendszer komplexitásának csökkentésére lenne szükség, továbbá nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a munkaerő képzettségének és általános egészségügyi állapotának fejlesztésére. Mint mondta, a jól felépített gazdasági és üzleti keretrendszerben az állam, a jegybank és a vállalatok megfelelően működnek, és a szereplők folytonos, transzparens visszacsatolást adnak egymásnak. Ez az optimális piaci mechanizmusok érvényesülését segíti anélkül, hogy a rendszer instabillá válna, illetve buborék alakulna ki. Az elemző szerint potenciális veszélyforrás Magyarország számára, hogy a gazdaság növekedési üteme nem elég dinamikus a gyenge versenyképesség miatt, így lassulhat hazánk felzárkózása a nyugat-európai országokhoz.
Jelenleg az a közvélekedés Virovácz Péter szerint, hogy ha kivesszük az egyenletből a laza monetáris és fiskális politikát, akkor összeomlik a világ. Könnyen lehet, hogy átmeneti izgalmakat okoz a szigorítás, de a változás valószínűleg olyan lassú lesz, hogy a piacok tökéletesen alkalmazkodnak majd a magasabb inflációs környezethez. Az elemző szerint az EU-s források kiszorítják a vállalati hiteleket az ingyenpénz illúziójával, és ez a kockázati érzékenységet is csökkenti. Ezért igyekszik a Magyar Nemzeti Bank a piaci hitelek felé terelni a szereplőket, hogy az uniós pénzek kifutásakor ne torpanjon meg a gazdaság, de túlzott kockázatvállalásba se fussanak bele a cégek. A jegybank mutatója szerint egyébként a mai banki hitelezés semleges hatású a gazdaságra: se nem fogja vissza, se nem pörgeti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.