BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordalacsony a munkanélküliségi ráta

Négy százalékra mérséklődött a munkanélküliség Magyarországon, a foglalkoztatottak száma 41 ezerrel 4 millió 445 ezer főre emelkedett az augusztus–októberi időszakban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A regisztrált munkanélküliek létszáma az egy évvel korábbihoz képest 36 ezer fővel, 183 ezerre csökkent. A 15–24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 1,5 százalékponttal, 11,1 százalékra csökkent, az állástalanok egyötöde ebből a korcsoportból került ki. A 25–54 évesek, azaz az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 3,4 százalékra csökkent.

A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 68,7 százalékra nőtt. A férfiak foglalkoztatási mutatója nagyobb mértékben javult, mint a nőké. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 84 ezer fővel nőtt egy év alatt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 34 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 10 ezer fővel csökkent. A fiatal, 15–24 éves korcsoportban a foglalkoztatottak létszáma 306 ezer fő volt, a foglalkoztatási ráta 29,4 százalékos. A 25–54 éves korcsoportban foglalkoztatottak száma emelkedett, ebben a korcsoportban a foglalkoztatási ráta 1,3 százalékponttal, 84,1 százalékra nőtt.

A rendszerváltozás óta nem volt ilyen alacsony a munkanélküliségi ráta Magyarországon – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A 2010-es kormányváltás óta 736 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, ezen belül a versenyszférában tekintélyes, több mint 560 ezres bővülés következett be. Hét év alatt a foglalkoztatási ráta 54,6 százalékról 68,7 százalékra javult. A foglalkoztatási ráta is a legmagasabb értékét vette fel a rendszerváltozás óta az év ezen időszakában, ami az elsődleges munkaerőpiac növekedésének köszönhető. A tárca szerint tovább bővülhet a foglalkoztatás a háztartások növekvő fogyasztása, a vállalatok bejelentett kapacitásbővítései, a lakásépítések, a beruházások dinamikus emelkedése, valamint az EU-s források kifizetésének felgyorsítása miatt.

Az ING Bank vezető elemzője szerint vannak még tartalékok a foglalkoztatásban, amit a csaknem 55 ezer betöltetlen álláshely is jelez. Virovácz Péter a Világgazdaságnak elmondta: a regisztrált munkanélküliek 42 százaléka, csaknem 77 ezer ember tartósan, azaz több mint egy éve munkanélküli, ez képzettségi vagy mobilitási problémákra utal. Míg a fővárosban és több vidéki városban alig 2-3 százalékos a munkanélküliségi mutató, addig több megyében (Baranya, Somogy, Nógrád) meghaladja a 7 százalékot. Van egy csaknem 30 ezres, jelenleg részmunkaidőben foglalkoztatott réteg, amely többet dolgozhat. A mintegy 190 ezres közfoglalkoztatotti kört átképzésekkel lehetne segíteni. Emellett csaknem 120 ezer inaktív is visszavezethető a munkaerőpiacra, ha érdekeltté válna. Az ING elemzése szerint 2018 végére 3,8, 2019 végére pedig 3,7 százalékra mérsékelhető a munkanélküliségi ráta. Virovácz szerint, ha sikeres átképzési programok lesznek, és az inaktívak is megjelennek a munkaerőpiacon, akkor 3,5 százalékos lehet ez a ráta.

A közmunkások száma folyamatosan

csökken, az elsődleges munkaerőpiacon

dolgozók száma 84 ezerrel nőtt

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.