Megtalálni a megfelelő szakembert – ez a legnagyobb stressz- faktor, jóval nagyobb, mint a határidők és a büdzsé tartása vagy a megfelelő anyagok felkutatása – derül ki abból a lakossági felmérésből, amelyet az építkezést és felújítást tervezők körében végzett az ÚjHáz Centrum építőanyag-kereskedelmi hálózat. A kutatás aktualitását mindenekelőtt az ágazatból hiányzó 40 ezer szakember miatt kialakult helyzet, valamint a Construma szakkiállítás adta, ahova jellemzően azok látogatnak el, akik belátható időn belül legalább egy szolidabb lakásfelújítást terveznek.
A szakemberhiány súlyos probléma, a megfelelő, vagyis megbízható és színvonalas munkát végző csapat felkutatása egyre nehezebb, mégis sokan maguk vágnak bele, és nem bízzák másra a munkát. Olyannyira nem, hogy generálkivitelezővel csak minden tizedik potenciális megbízó tervez dolgoztatni. A legjobb ajánlólevél továbbra is az ismerősöktől jön, a szakembert keresők 26 százaléka rokonai, barátai kedvező tapasztalataiban bízik, de már sokan használják a Google-keresőt és még annál többen a szakkiállításokat kiindulópontként.
Az anyagbeszerzésnél kiemelt szempont, hogy mindent egy helyen, jó ár-érték arányban és megbízható minőségben szerezhessenek be, mert nemcsak a pénznek, de sokan az időnek is szűkében vannak. A többség éppen ezért közvetlenül az építőanyag-kereskedésekben vásárol, ahol a legnagyobb áruválasztékot és számításai szerint a legjobb árakat kapja. A kivitelezőre kevesen bízzák a beszerzést, inkább online rendelnek, vagy barkácsáruházláncokban és szakboltokban vásárolnak.
Meglepő, hogy a magánberuházók 21 százaléka semmilyen megújuló energiaforrás beépítésével nem számol építési és felújítási terveiben, holott 2021-től az új energetikai szabályozások értelmében az épületek energiaszükségletét 25 százalékban ebből kell fedezni. Azok között, akik zöldmegoldásokban gondolkodnak, a napelem a legnépszerűbb, minden ötödik megkérdezett ilyen módon állítana elő elektromos áramot – olvasható a nem reprezentatív kutatás összegzésében. Felújítási munkálatokra a legtöbben 500 ezer és kétmillió forint közötti összeget terveztek, a válaszoló magánszemélyek 15 százaléka számol 10 millió forintos kiadással, míg 12,5 százalékuk legfeljebb félmilliót fog e célra fordítani. Érdekesség, hogy minden harmadik megkérdezett válaszolta azt, hogy semmilyen külső anyagi forrást (vagyis CSOK-ot, hitelt, LTP-t) nem vesz igénybe a munkálatokhoz, és miközben többen a CSOK bevezetésének tulajdonítják az építőipar fellendülését, a megkérdezettek közül mindössze 71-en terveznek vele a kutatás szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.