Magyar gazdaság

Csökkent a dohányboltok forgalma

Idén januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 6,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,2 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. Az elemző szerint a pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé lesz meghatározó.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene 5,4 százalékkal nőtt 2019. januárban az előző év azonos időszakához viszonyítva, naptárhatástól megtisztítva.

  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom 3,9 százalékkal nőtt.
  • Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,4 százalékkal nőtt,
  • míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,7 százalékkal csökkent.
  • A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 6,4 százalékkal emelkedett.

    Fotó: Bruzák Noémi / MTI

    Növekedtek az eladások a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (9,6 százalék), az iparcikk jellegű vegyes- (6,4 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (3,9 százalék), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben (2,9 százalék). Ezzel szemben a forgalom volumene csökkent a használtcikk- (–6,1 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (–0,7 százalék).

    Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 5,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 21 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.

    Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 7,2 százalékkal nőtt.

    A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 9,7 százalékkal bővültek.

    Fotó: KSH

    Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 832 milliárd forint volt januárban.

    Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

    A pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé meghatározó

    Ami a bolttípusokat illeti, erős 3,9 százalékos év/év növekedés figyelhető meg az élelmiszerkereskedelemben, így gyakorlatilag ez a tétel okozta a meglepetést – mondja Virovácz Péter az ING elemzője. A nem-élelmiszer jellegű boltok esetében bár továbbra is erős a növekedés, azonban ez már jelentősen elmarad a tavalyi év elején látott kétszámjegyű bővüléstől. Előrejelzésünk szerint 2019-ben a kiskereskedelmi szektor növekedése – a januári pozitív meglepetés ellenére – elmarad majd a tavalyi év átlagától, de így is 4 százalék körüli növekedésre számíthatunk.

    A lassulás legfőbb oka, hogy a pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé lesz meghatározó (ezt látjuk a nem-élelmiszerjellegű boltok forgalmában), valamint a reálbér növekedése is visszafogottabb lesz az erősödő nyomán.

    Továbbá a lakosság egyre inkább a szolgáltatások felé fordulhat a termékek vásárlása helyett.

    KSH bolti forgalom kiskereskedelem
    Kapcsolódó cikkek