Évente 0,2 százalékponttal lehetne emelni a GDP-arányos kutatási ráfordításokat Magyarországon, ennek felét – 40 milliárdot – a költségvetés fedezhetné, a másik felét az üzleti szféra adhatná – mondta a Világgazdaság kérdésére Horváth András, a Takarékbank elemzője. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 330 pontjának egyik központi kérdése a kutatás-fejlesztés megújítása, az anyag szerint a felzárkózáshoz a GDP-arányos ráfordításnak el kell érnie a 2 százalékot. Ehhez elsősorban a vállalati szférában kellene ösztönözni az innovációt, ezen belül is a hazai kkv-k fejlesztési költéseit lehetne serkenteni – a jegybank ezt adókedvezményekkel, támogatásokkal látja megoldhatónak. Az MNB javaslatai között a szabadalmi rendszer modernizációja is szerepel.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai azt mutatják, hogy 2017-ben 1,35 százalék volt a GDP-arányos kutatás-fejlesztési ráfordítás Magyarországon, és mivel a magyar gazdaság dinamikusan nőtt, ezért a tavalyi költések valószínűleg nem emelkedtek – mondta lapunk kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A Bloomberg Innovációs indexe szerint 1,21 százalék lehetett a k+f-költségek aránya. Ugyan az ezredforduló óta nominálisan 11-12 százalékkal bővült a kutatási ráfordítás, ám ez csak mérsékelt emelkedésre volt elegendő GDP-arányosan, ennél számottevően nagyobb növekedésre lenne szükség. A szakértő a 2000 és 2002 közötti, 20-30 százalékos emelkedést hozta fel példaként, akkor 0,67 százalékról 0,98 százalékra ugrott a GDP-arányos kutatási ráfordítás. A 2 százalékos cél eléréséhez a 20-30 százalék közötti dinamika tartós fenntartására lenne szükség, a pluszforrásokat kutatóközpontokra, több innovációval foglalkozó szakemberre és magasabb, vonzó bérezésre lehetne költeni.
A régióban a középmezőnybe tartozunk a mostani ráfordítással, a kontinens egyik leginnovatívabb országában, Ausztriában viszont a 3 százalékot is meghaladja a kutatásra költött pénz – értékelte a helyzetünket Horváth András. Az ázsiai kistigrisekre a felzárkózás időszakában kivétel nélkül 3 százalék feletti kutatás-fejlesztési ráfordítás volt jellemző, Dél-Koreában például már évek óta 4,5 százalék körül mozog a mutató, amivel számos innovatív területen globális piacvezető az ország. A Takarékbank elemzője szerint, ha érdemi felzárkózást szeretnénk, akkor nálunk is a k+f-költések 3 százalék fölé emelését kellene kitűzni elérendő célként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.