A kontinentális Európában egyedülálló integrált motorkerékpár- és versenyszakmérnök-képzés kezdődött a Széchenyi István Egyetemen. Az első évfolyam egyébként is különleges, hiszen most azok is iskolapadba ülnek, és diplomát szerezhetnek, akik később oktatók lesznek a szakirányú továbbképzésben. Egyikük Talmácsi Gábor világbajnok gyorsaságimotor-versenyző.
Az első évfolyam hallgatói körét döntően a motorkerékpár-, verseny- és vízisportmotor-szerelőket képező Magyar Motorkerékpár Szakközépiskola és Szakiskola (MAMI) szakembergárdája alkotja. Ők lesznek azok, akik a Széchenyi István Egyetem oktatói és a versenysport reprezentatív képviselői mellett a képzésben is szerepet vállalnak. Ahogy Máthé István, a MAMI műszaki igazgatója fogalmazott, önmaguk fejlesztik és tesztelik a tananyagot.
A képzés ötlete a MAMI-tól származik, az intézmény öt évvel ezelőtt kereste fel ezzel a gondolattal a győri egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Karát. „A legközelebbi ilyen iskola Angliában van, de ott elsősorban az autós vonalra képeznek szakembereket. Ők a Forma–1-es csapatok házi iskolája, számunkra követendő példát jelentenek” – mondta Máthé István. A győri képzésben egyelőre a motorokra koncentrálnak, de a jövőben szeretnék a palettát szélesíteni, az oktatást pedig angol nyelven is biztosítani. A felvevőpiacnak első körben minimum Közép-Európát tekintik, de ez a kör remélhetőleg gyorsan bővül majd. Az itt képzett szakembereket a motorkerékpár-technikában, illetve a technikai sport területén olyan széles látókörrel vértezik fel, hogy a teljes járművet, illetve az egész versenyrendszert kezelni tudják. A képzés pedig több emblematikus helyszínt, legendás versenypályákat és csapatokat is felölel majd.
„Nagyon örülök, hogy ez a képzés megvalósult, és én is tagja lehetek mint hallgató és oktató egyaránt” – mondta a beiratkozáskor Talmácsi Gábor. A tíz éven át a MotoGP-ben Magyarországot képviselő világbajnokot és kétszeres vb-bronzérmest öt gyári csapat is alkalmazta, nemcsak a versenyeredményei, hanem a motorok fejlesztésében játszott szerepe miatt is. Talmácsi szerint a pályafutása során megszerzett rengeteg tapasztalat az új képzésnél is hasznos lehet, diákként pedig fejlesztheti elméleti tudását. Arra külön is kitért, hogy így is szeretné segíteni a magyar utánpótlást, az élsportot. Nemzetközi kapcsolatai pedig egyrészt a végzős hallgatóknak lehetnek előnyösek, másrészt abban is segíthetnek, hogy az előadók között rendszeresen lehessenek vezető külföldi szaktekintélyek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.