A következő hetekben lehet véleményezni a főváros 2030-ig tartó közlekedési koncepcióját, amelynek csak egyetlen pontja a fővárosi dugódíj bevezetése, ám eddig a legnagyobb hangsúlyt kapta. Bár ma minden nagyvárosnak jól felfogott érdeke lenne, hogy rendelkezzen átfogó fejlesztési tervvel, valójában a korábban Balázs Mór-tervre keresztelt anyag elkészítését nagy részben az Európai Unió ambicionálta. A koncepció azzal számol, hogy már 2030-ig számottevően csökkenthető – a városban megtett utaskilométerek 42 százalékáról 30 százalékára – a személygépkocsi-közlekedés súlya, miközben nő a közösségi, a gyalogos és a kerékpáros közlekedés aránya.
A fejlesztési terv összesen 143 projektet sorol fel mintegy 4160 milliárd forint értékben, ami a magyar GDP 11-12 százaléka, jó esetben a beruházások harmadára lehet forrást találni a következő másfél évtizedben – vagyis ez valóban csak egy szakmai lista. A vizsgált projektek közül a szakmai javaslat egyértelműen az elővárosi vasúti projekteket – ide sorolhatók a HÉV-ek is – tartja a legfontosabbnak. A szakmai lista élén a főváros alatti vasúti alagút építése állna a Déli és a Nyugati pályaudvar között – ezzel megteremtenék a főváros vasúti átjárhatóságát, ami a fővárosi közlekedési rendszer része lenne. Ám ez még messze nem konkrét projekt, inkább a jövőbe vesző koncepció. A konkrét, már modellezett projektek közül a legfontosabb és jóval reálisabb az M1-es metróvonal (millenniumi földalatti) korszerűsítése és meghosszabbítása észak felé, az M3-as metró káposztásmegyeri meghosszabbítása, valamint a fogaskerekű teljes felújítása.
A fővárosi közlekedés számos múltbeli hibája és adóssága közül csak az egyik a ferihegyi repülőtér megközelítése: a szakemberek szerint nem véletlen, hogy az elmúlt harminc évben sem valósult meg a reptér önálló kötött pályás kapcsolata – ugyanis ez egyszerűen pénzkidobás lenne. Ezt a meglévő vasútvonalak felhasználásával kell megoldani, az elővárosi vasúti közlekedésbe integrálva, és biztosítani, hogy a reptér közvetlen elérése az ország más pontjairól is lehetséges legyen. Vagyis a javaslat szerint a reptér egy átmenő megálló lenne a környéken futó vasútvonalak nyomvonalának megváltoztatása után – erre a szolnoki vonal a legkézenfekvőbb megoldás.
A program a főváros – és nem az állam – által finanszírozott projektek esetében a már eldöntött beruházásokon felül (lásd táblázatunkat) három pénzügyi forgatókönyvvel számol: 300, 600, illetve 950 milliárd forintos pénzügyi kerettel. Az alacsony, vagyis 300 milliárdos költségkeretbe mindenképp bele kell férnie a városrészek közötti kerékpárutak, a közbringarendszer, a városi hajózás fejlesztésének és egy átfogó belvárosi logisztikai szabályozás megvalósításának. Ezenfelül az első ütembe kerülhet az M1-es metróvonal korszerűsítése és felújítása, valamint a pesti belvárosi Duna-part Kossuth tér–Fővám tér közötti szakaszának megújítása.
Már a 2025-ig megvalósuló fejlesztéseket tartalmazó minimumterv is számol a fővárosi dugódíj bevezetésével. A 2026–2030 közötti tervekben szerepel az 1-es villamos vonalának meghosszabbítása a külső Bécsi úton, és Dél-Budán a budai fonódó villamos kivitele a Kopaszi-gátra. A gépjármű-közlekedést érintő fontosabb megvalósítandó terv a pesti és a budai rakpartok felújítása mellett a körvasút menti körút megépítése lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.