A költségvetési maradványokat a minisztériumoknak be kell fizetniük a központi maradványelszámolási alapba, hogy a kormány ezen pénzek felhasználásáról szabadon dönthessen. A tárcák április végéig – ennél frissebb adat nem áll rendelkezésünkre – összesen 188,80 milliárd forintot fizettek be, és a hét elejéig 186,8 milliárd forintot fel is használt a kormány olyan célokra, amelyek eredetileg nem vagy nem akkora összeggel szerepeltek a költségvetésben.
A most nyilvánosságra hozott döntéssel 40,5 milliárd forintot vettek ki a maradványalapból, a legnagyobb nyertesek a kulturális szervezetek, amelyek három jogcímen összesen 13,7 milliárd forint támogatást kapnak. Ezen belül is a legjelentősebb tétel az előadó-művészeti szervezetek támogatása, amelyre 12 milliárd forint jut, ez nem más, mint a társaságiadó-felajánlások pótlása kulturális, színházi célokra. Az idei költségvetés még azzal számolt, hogy a kulturális TAO-ból mintegy 31 milliárd forintot kapnak a színházak, ám ezt az intézményt a kormány a visszaélések miatt tavaly megszüntette.
A támogatást kiváltandó a kormány a költségvetésből az idén 37,5 milliárdos támogatást nyújt – ennek egyik forrása a most megszavazott 12 milliárd forintos tétel.
A kormány arról is döntött, hogy összesen 7,5 milliárd forinttal emeli a budai vár felújítására az idén elkölthető forrást – szintén a maradványokból. A Várkapitányság Nonprofit Zrt. 3,8 milliárd forintot kap, a cég nem is szerepel a parlament által jóváhagyott 2019-es költségvetésben, ennek ellenére a kormány saját hatáskörben már adott 1,1 milliárd forintot a működésre. Most ezt toldották meg 3,8 milliárddal. A Nemzeti Hauszmann Terv – amely a budai várfelújítás kormányzati fedőneve – az elfogadott költségvetés szerint 10,6 milliárd forintot költhet renoválásra, új épületek építésére, most a maradványokból további 3,7 milliárdos többlettámogatást kap, így a várra csak az eddigi döntések értelmében az idén 14,3 milliárd forintot költhet az ezzel megbízott Várkapitányság.
A Pest megyei fejlesztésekre elkülönített pénzügyminisztériumi keretet 6,6 milliárd forinttal emelte meg a kormány, így ezekre a célokra már 56,6 milliárd forintot használhat fel a szaktárca, miközben a program 25 milliárdos kerettel indult. A Pest megyei fejlesztésekre az idén először költ külön a kormány, mégpedig abból a megfontolásból, hogy a főváros árnyékában „megbúvó” megye a központi régió fejlettsége miatt nem kaphat uniós támogatást, holott arra több cég és elmaradott település is rászorulna.
A maradványokból további 2,4 milliárd forintot kap a Klebelsberg Központ, de megszavaztak 1,2 milliárd forintot az űrtevékenység finanszírozásra is. Így az űrprogramra a tavalyi 2,6 milliárd forint után az idén 3,4 milliárd forintot költhet a kormány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.