Magyar gazdaság

Jó áron indul az idén a dinnye exportja

Ha a hagyományos magvas dinnye fogyasztói ára kilónként 120-130 forint körül van, az a termelő számára is jövedelmet hoz – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Az árak – bár a szezon kezdete óta csökkentek – a legtöbb áruházláncban és a piacokon egyelőre ennél általában magasabbak, igaz, a Tesco mától induló akciójában 109 forintos kilónkénti árat hirdetett. Máshol 119–134 forintos áron folytatódik a szezon a hét második felében.

Ledó Ferenc szerint a boltokban a száz forint a kritikus szint, ezen a fogyasztói áron ugyanis már nem mindenki könyvelhet el jövedelmet, csak a jobb hatékonysággal gazdálkodó dinnyetermelők, száz forint alatt viszont mindenki bukik. A mag nélküli dinnyénél ez az árküszöb 20-30 százalékkal magasabb.

Az idei szezon a szokásosnál kicsit később, július 10. körül indult, ami abból a szempontból szerencsés is volt, hogy a magyar termés nem ért össze a spanyol importtal. Az ország fontosabb dinnyetermő területein már javában szedik a termést, de Szabolcsban igazán csak július végén, augusztus elején lesz tömeges az érés. A termelők a folyamatos érés érdekében sok helyen szakaszosan ültettek, így a FruitVeB várakozásai szerint idén elkerülik a dömpinget, és nem lesz túlkínálat. Ez segít az árstabilitás fenntartásában – fogalmazott Ledó Ferenc.

Ha nem lesz különösen rossz időjárás, akkor szeptember elejéig-közepéig lesz jó minőségű magyar dinnye a piacon. Mivel az első terméskötések nem voltak olyan sikeresek, nem is terhelték le túlságosan az indákat, a második kötések jobbak, ami szintén a kínálat kiegyensúlyozottságát segíti. Az időjárás a fogyasztás miatt is fontos, hosszabb ideig tartó hűvös, esős idő esetén drasztikusan visszaesne a fogyasztás, ami keresztülhúzná a termelők árstabilitással kapcsolatos reményeit.

A belföldi áraknak nagy támaszt nyújthat az is, amely a tavalyi kilónkénti 15-16 eurócentnél lényegesen magasabb, 25-30 centes áron indul az idén. A külföldi kiszállításoknak magasabbak a költségei, mivel a fuvardíjon felül a csomagolásokra is többet kell költeniük a termelőknek, de ezen az árszinten az export is nyereséges – mondta a FruitVeB elnöke.

A minőséggel nincs gond, Békésben voltak kisebb jégkárok, de a jégverés a dinnye ízén nem rontott. Probléma azonban, hogy a korábbi, nagyon esős időszakban gyomosodni kezdtek a táblák, ami rengeteg pluszmunka a termelőknek. Emellett a kézi munkaerő hiánya is sújtja őket, a helyzetet Ledó Ferenc egyenesen tragikusnak nevezte. Ezzel nemcsak a dinnyetermelők, hanem az összes mezőgazdasági ágazat küszködik, különösen július és szeptember között, amikor dömping van a földeken és a kertészetekben.

Ledő Ferenc FruitVeB dinny dinnyeár
Ezek is érdekelhetik