Módosult az európai uniós forrásból finanszírozott önálló és kombinált hitelprogramok eljárási rendje, a változások augusztus 8-án, jövő csütörtökön lépnek hatályba. A főbb pontok alapján vállalkozóbarátnak tekinthető intézkedéscsomag érdemben növelheti a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozások mozgásterét a pályázataik menedzselésében, a tervezett beruházásaik, fejlesztéseik megvalósításában. A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) a változások érintik a kapacitásbővítést (Ginop-1.2.3), a vállalati innovációt (Ginop-2.1.2), az infokommunikációt (Ginop-3.2.2), az épületenergetikát (Ginop-4.1.1), a versenyképesség-növelést (Ginop-8.3.1) és a technológiai korszerűsítést (Ginop-8.3.5) is. A kkv-szektor tagjainak az a módosítás lehet a legnagyobb segítség, hogy legfeljebb 150 millió forintos hitelösszeggel párosuló eszközbeszerzések esetén a korábbi 50-ről 100 százalékra emelik a szállítói előleg folyósításának mértékét.
Újdonság az is, hogy önálló termékek esetén az úgynevezett szoft költségekre is fel lehet venni előleget: legfeljebb 150 millió forintos kölcsönnél 50 százalékot, afelett pedig 25 százalékot, de maximum 250 millió forintot. Ebben a kategóriában több tucat tétel szerepel az elszámolható költségek között, például a kötelező előzetes tanulmányok, a műszaki dokumentáció, az engedélyeztetés, a műszaki tervek, a kiviteli és tendertervek, a közbeszerzési eljárások, valamint – a teljesség igénye nélkül – a piackutatás, a szakértői tanácsadás, a képzéshez kapcsolódó költségek, de adott esetben még az utazási, a szállás- és rezsiköltségek is.
A szállítói előleghez hasonlóan az utófinanszírozás mértéke is a korábbi 50-ről 100 százalékra emelkedik az eljárásrend változásával, ami igencsak megkönnyíti a projektek finanszírozását. Emellett legalább egy-két hónapot azzal is nyerhetnek az uniós hitelprogramokban érintett vállalkozások, hogy az ingó zálogbejegyzés megléte immár nem a szerződéskötés, hanem a folyósítás feltétele lesz, az viszont bankfüggő, hogy mekkora az átfutási idő az aláírás és a kifizetés között. Nem elhanyagolható változás az sem, hogy alanyi áfamentesség – vagy tárgyi adómentes tevékenység – esetén mostantól az ingóság bruttó ára képezi a fedezetértékelés alapját. Ez azt jelenti, hogy éppen a forgalmi adó összegével lesz magasabb a fedezet értéke, ami logikus is, tekintve, hogy maga a támogatás és a projekt során felmerülő költségek is bruttó összegben értendők. Mindezekkel összefüggésben formálódnak át a szerződéskötési és folyósítási feltételek, és egyúttal a kölcsönszerződés-módosításra vonatkozó elvárások is átalakulnak.
Négyszeres túligénylés
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által gondozott Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása című pályázatra 180,5 milliárd forint értékben több mint ötszáz igény érkezett tizenegy nap alatt, és mivel ez meghaladta a rendelkezésre álló forrás négyszeresét, tegnap délelőtt lezárták az NKFI Alapból meghirdetett felhívást. A beadási határidő eredetileg augusztus 5-én járt volna le, de a kiírók az értékelési ütemterv tarthatósága érdekében léptek: a döntések a támogatásokról november elejére várhatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.