Szerdán a Federal Reserve (Fed) a piaci várakozások szerint – július után – újabb 25 bázisponttal az 1,75–2,0 százalékos sávba csökkentheti az alapkamatot. Az ezt alátámasztó tényezők közül a legfontosabb a növekedés lassulása, valamint a kereskedelmi háborúnak a vállalati profitokra és a beruházási aktivitásra gyakorolt negatív hatása. Bár az elmúlt két negyedévben az amerikai gazdaság az erős fogyasztásnövekedés miatt rendre felülteljesítette az elemzői várakozásokat, a második negyedévben már negatív volt a beruházások és a nettó export hozzájárulása a növekedéshez. Ráadásul az előretekintő bizalmi indikátorok többsége egyaránt a gazdaság további lassulására mutat, amit megerősít az ipari termelés és a gyártói megrendelések romlása is – húzta alá Módos Dániel, az OTP Elemzési Központjának stratégája. Ennek ellenére az elmúlt hetek jegybankári nyilatkozataiból az szűrhető le, hogy a döntéshozók nem egységesek a további lazítás mértékét illetően. A robusztus fogyasztásnövekedés, a 2,4 százalékon álló maginfláció és a feszes munkaerőpiaci kondíciók egyelőre afelé mutatnak, hogy a gazdaság lassulása átmeneti, és a következő egy évben kicsi a valószínűsége a recessziónak. A várakozások szerint a következő egy évben – a mostani várt vágással együtt – négy kamatcsökkentésre számít a piac. A kamatvágásoknál erőteljesebb lazító intézkedést azonban egyelőre nem kell várni a Fedtől, mivel a gazdaság helyzete ezt még nem indokolja.
Pénteken a hazai fizetési mérleg második negyedéves számaival ismerkedhetünk meg. A fizetési mérleg most azért fontos, mert a korábbi évek magas többlete és a gyorsan csökkenő adósságmutatók – az, hogy a bruttó külső adósság a GDP 120 százalékáról 60 százalék alá, a nettó külső adósság 60 százalékról 10 százalék alá, a bruttó külső devizaadósság pedig 90 százalékról 30 százalék környékére csökkent – hozzájárultak a magyar gazdaság sebezhetőségi és hitelminősítői megítélésének javulásához, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mozgásterének növekedéséhez, és időről időre felértékelődési nyomás alá helyezték a forintot. Ugyanakkor a korábbi évek jelentős többlete 2017 óta fokozatosan elolvadt az erős belső kereslet importigénye és amiatt, hogy a lassuló európai gazdaság negatív hatást gyakorolt az exportra. Az adósságpályák azonban továbbra is csökkenőben vannak.
A második negyedévre vonatkozó előzetes MNB-adatok már elérhetők, azok alapján hozzávetőlegesen egyensúlyközeli lehetett a folyó fizetési mérleg egyenlege. Ezen túl a második negyedéves adatközlés némileg fontosabb, mint a többi, ekkor építi be ugyanis az MNB az előző év adóbevallásainak tényadatait a korábbi becslések helyére a fizetésimérleg-statisztikában, azaz ilyenkor nagyobb az esélye a meglepetésnek és a korábbi negyedévek adatai érdemi revíziójának – hívta fel a figyelmet Tardos Gergely, az OTP vezető elemzője. Ráadásul az elmúlt években egyre jobban kinyílt és már 5 milliárd euróra rúg a tévedések és kihagyások egyenlege. Szerencsés esetben az új adatok segítenek majd eldönteni, hogy ez korábban nem regisztrált importot vagy pedig rejtett tőkeexportot takar. Az első, kedvezőtlen esetben a külkereskedelmi egyenleg és a folyó fizetési mérleg egyenlege is számottevően rosszabb lehet az eddig ismertnél, ami akár tovább is gyengítheti a forintot. Ha pedig eddig rejtett tőkeexportról van szó, akkor az ország külső adósságpozíciója lehet jobb annál, mint amire az eddigi adatokból számíthattunk, bár ennek valószínűleg nem lenne forintpiaci hatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.