BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finomhangolás előtt áll a bértámogatás

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A munkáltatói oldal üdvözli, hogy elindul az állami bértámogatási program, de számos ponton még csiszolna rajta.

Pozitív, hogy a kurzarbeit ma­gyar változata szektor­sem­leges, ugyanakkor az eddig megismert vonatkozó rendelet csalódást okozott a vállalkozói oldalon, mert a bértámogatási program nem elég gyors, és a mértéke sem elegendő – erről a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Perlusz László nyilatkozott a Világgazdaságnak. Elmondta: az állami hozzájárulás akkor lenne valós segítség, ha a teljes munkabér legalább 70 százalékát elérné, ez pedig kiegészülne a jövedelmet terhelő járulékok általános elengedésével. Jelezte: a VOSZ tisztában van azzal, hogy ez a megoldás havonta nem tíz-, hanem százmilliárdos nagyságrendű tétel lenne a költségvetésnek, de úgy értékelt, a magyar gazdaság erős, kibír egy ilyen átcsoportosítást. „A jelen állás szerint dolgozónként a teljes munkabér maximum 35 százalékát vállalja át az állam, ráadásul azt is lassan.”

A VOSZ azzal számol, hogy a munkahelyvédelmi bértámogatási programban való részvétel kérelmeinek pozitív elbírálása leghamarabb a májusi fizetésekben jelenhet meg, amelyet majd csak júniusban folyósítanak. A kkv-k zömének egyszerűen nincs ennyi tartaléka, az adminisztráción gyorsítani kell. Ugyanakkor heti rendszerességgel zajlanak egyeztetések Palkovics László, Varga Mihály és Bártfai-Mager Andrea miniszterekkel, és ezek alapján egyértelműen elmondható, hogy a kormányzat nyitott az észrevételekre, és nincsenek kőbe vésett számok. Szerinte a héten beadott kérelmek mennyisége tükrözni fogja, hogy csupán jóval szűkebb kör tudja igénybe venni az állami mankót, mint amekkora számára létkérdés lenne. Ez pedig a szabályozás lazítását támasztja majd alá: megemelhetik például az 50 százalékos plafont a munkaidő csökkentésében, illetve a statisztikai állomány százszázalékos megtartásának kitétele is enyhülhet. „A kormány érthetően óvatos, hiszen senki sem tudja, meddig tart a krízis. Nem lehet ellőni az összes puskaport az elején. De az első kritikus hónapokban minden pénzt biztosítani kell erre a célra, akár a GDP 2-3 százalékát is.”

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke lapunk érdeklődésére megerősítette, hogy a bértámogatási programról zajlanak az egyeztetések, a kormányzat pedig kinyilvánította, hogy nyitott a módosításokra. „Arra számítunk, hogy a megjelent kormányrendeletet számottevően átalakíthatják” – mondta. Az MGYOSZ alapvetően üdvözli a szabályozást, mert ez a legfőbb fegyver a gazdaság életben tartásához, és jó hír, hogy a májusi startot előrehozták április közepére. Viszont a hazai intézkedés nemzetközi összehasonlításban bonyolult, és sok szereplőt eleve kizár. „Felmerül az a probléma, hogy ha a magyar cégek lényegesen kevesebb segítséget kapnak, mint az európai versenytársaik, akkor súlyos versenyhátrányt szenvednek el, ami végső soron piacvesztéssel jár.” A kieső munkabér támogatásának elve elfogadható, de a finanszírozás alapját a szellemi átlagbér szintjére kellene emelni, amely a kétszerese az eddig ismertnek. A témában kerestük az Innovációs és Technoló-giai Minisztériumot, de lapzártánkig nem érkezett válasz.

A bértámogatás akár a GDP

2-3

százalékába is kerülhet

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.