Magyar gazdaság

Lefelé húzzák a világpiaci olajárakat a tározási aggodalmak

„A világ egyre kevesebb olajat használ, és a kitermelők most láthatják, hogy ez miként csapódik le” – mondta az egyik olajipari elemzőcég vezetője.

Jelentősen csökkentek a világpiaci olajárak hétfőn azokra az aggodalmakra, hogy az amerikai tározók hamarosan megtelhetnek, miközben a vállalatok a pénzügyi világválság óta a legrosszabb negyedéves beszámolók közzétételére készülnek.

A globális szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség közül

  • az északi-tengeri Brent eddigi napi minimumán 6,59 százalékos mínuszban, 26,23 dolláron,
  • a WTI pedig 12,55 százalékos veszteségben, 21,89 dolláron állt
  • a legközelebbi, júniusi határidős jegyzésekben.

    Fotó: Vitaly Timkiv / Sputnik

    A WTI hordónkénti ára az április 21-ével kifutó májusi kontraktusokban napi minimumán 5,86 dolláros mínuszban, 12,41 dolláron állt, ami 1999 februárja óta a legalacsonyabb érték.

    Közép-európai idő szerint délután két órakor a Brent hordónként 6,20 százalékos mínuszban, 26,34 dolláron, a WTI pedig 11,19 százalékos veszteségben, 22,23 dolláron forgott a júniusi határidős jegyzésekben.

    Az olaj árának (WTI) alakulása 1998 és 2020 között
    Fotó: US Enegry Information Administration / Statista

    Az amerikai tározók, köztük a legnagyobb amerikai olajterminál,

    az oklahomai Cushing tározói egyre jobban betelnek, mert az olajfinomítók csökkentik tevékenységüket a kereslet gyengesége miatt.

    „Mivel a kitermelés szintje gyakorlatilag nem változott, a tározókban napról napra emelkedik a szint. A világ egyre kevesebb olajat használ, és a kitermelők most láthatják, hogy ez az árakban miként csapódik le” – mutatott rá Bjornar Tonhaugen, a Rystad Energy norvég olajipari elemzőcég egyik vezetője.

    A Nemzetközi Energia-ügynökség (IEA) a múlt héten közzétett, szokásos havi jelentésében közölte, hogy számításai szerint az egy évvel ezelőttihez képest áprilisban napi 29 millió hordóval, a második negyedévben pedig 23,1 millió hordóval lesz alacsonyabb a globális kereslet.

    A második félévben fokozatos fellendülés várható, ám

    decemberben még így is napi 2,7 millió hordóval maradhat el a kereslet az egy évvel korábbihoz képest.

    Más piacokon is óvatos a hangulat az első negyedéves gyorsjelentési szezon elindultával. Elemzők arra számítanak, hogy a 600 legnagyobb európai tőzsdei vállalat nyeresége nagyjából ötödével csökkenhetett, ami a 2008-as pénzügyi világválság óta a legrosszabb eredményt jelentené.

    WTI kőolaj gázolajtároló Nemzetközi Energia-ügynökség Brent
    Kapcsolódó cikkek