BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassul a keresetek emelkedése

Meghaladta a 400 ezer forintot áprilisban a bruttó átlagkereset, az elemzők szerint azonban a következő hónapokban tovább lassulhat a bérdinamika, és az idei év egészében 6–8 százalék között alakulhat a mutató.

Idén áprilisban a bruttó átlagkereset 400 200 forint volt, 7,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Ám a járvány gazdasági következményeivel összefüggésben a keresetek növekedési üteme lassult az előző év azonos időszakában mért 9 százalékos emelkedéshez képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentéséből. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 266 100, a kedvezményeket is figyelembe véve 275 500 forintot ért el áprilisban. A rendszeres, prémiumok és jutalmak nélküli bruttó átlagkereset 361 900 forintra becsülhető, 8,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

A január–áprilisi időszakban a bruttó átlagkereset 388 ezer, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 258 ezer forint volt, mindkettő 8,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A reálkereset 4,6 százalékkal emelkedett. Közfoglalkoztatottak nélkül számolva a vizsgált időszakban a bruttó átlagkereset 397 900, a nettó pedig 266 700 forint volt. A legtöbbet továbbra is a pénzügyi és biztosítási gazdasági ágazatban dolgozók keresik – bruttó 732 ezer forintot –, a legalacsonyabb fizetést a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén dolgozók vitték haza – bruttó 247 700 forintot. Korosztályonként is jelentős az eltérés, a fiatal, 25 év alatti munkavállalók bruttó átlagkeresete nem érte el a 284 ezer forintot, és csak 4,2 százalékkal nőtt tavaly óta a fizetésük, míg az 54 év felettieké 372 ezer forint volt, ami 7,3 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. A 25 és 54 év közöttiek esetében a 404 700 forint bruttó átlagkereset 8,8 százalékos növekedést takar.

Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára emlékeztetett: 2013 eleje óta, 88 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése Magyarországon. Idén január–áprilisban a tíz évvel ezelőttihez képest a bruttó keresetek 88,6 százalékkal, a nettó keresetek kedvezmények nélkül 92,1 százalékkal, a családi kedvezménnyel számolt nettó keresetek pedig 98,6 százalékkal emelkedtek. Hozzátette, a reálkeresetek a legtöbb nemzetgazdasági ágban nőttek: 6 százalékot meghaladó vagy azt elérő mértékben az építőiparban, a kereskedelemben, a gépjárműjavításban, a mezőgazdaságban, az erdőgazdaságban, és a halászatban.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a koronavírus-járvány munkaerőpiaci hatása egyelőre mérsékelten jelentkezik a bérkiáramlásban. A gazdaság újranyitása révén ismét emelkedhet a betölthető álláshelyek száma, a munkavállalók közti verseny lefelé nyomhatja a bérnövekedés ütemét, így a következő hónapokban tovább lassulhat a bérdinamika, az év egészében 6–8 százalék között alakulhat a mutató. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője szerint az adatokban kimutatott növekedést az év eleji béremelkedések okozták. Az ING Bank szakértőjével ellentétben fontosnak tartja azonban, hogy a növekedés egy része az összetételhatásból ered: az átlagosnál alacsonyabb keresetű ágazatokban történtek jelentősebb leépítések, illetve nagyobb arányban bocsátották el az alacsonyabb végzettségűeket. A járvány a béreket szerinte elsősorban a prémiumok visszaesése és a túlórák elmaradása révén fogja vissza. Horváth Andrásnak, a Takarékbank vezető elemzőjének várakozásait felülmúlta a bruttó bérek áprilisi emelkedése. Véleménye szerint a bérek lefelé meglehetősen rugalmatlanok, így bár a munkaerő-kínálat megugrása némileg lassítja az eddigi jelentős bérnövekedési dinamikát, de fordulatnak minimális az esélye. Ezért 8 százalékot megközelítő idei éves növekedési ütemmel számol.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.