Magyar gazdaság

Bérrobbanásra készülhetünk jövőre

Ha újraindul a gazdaság és nem lesz negyedik hullám, visszatérhet a korábbi évekre jellemző két számjegyű, 10 százalék fölötti béremelkedési ütem

– mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.

Jövőre tovább csökkennek a munkaadók terhei, a szociális hozzájárulási tervezett mérséklése és a szakképzési hozzájárulás kivezetése erőteljes támaszt adhat a keresetek növekedésének.

Fotó: Shutterstock

Az érdekvédelmi vezető hozzátette: a béremelkedés várhatóan nem lesz egységes, a válság sújtotta ágazatokban, így a turizmus, vendéglátás területén előálló munkaerőhiány miatt jó eséllyel elszabadulnak a fizetések, míg nehezen elinduló szektorokban, mint az alkatrészgyártás, vagy a járműipar, visszafogottabb lehet a dinamika.

A korábbi években kifejezetten erős bérfelzárkózás zajlott, a koronavírus-járvány berobbanásáig a bruttó és a nettó átlagkeresetek növekedési üteme két számjegyű volt a nemzetgazdaságban. A pandémia e tekintetben is változást hozott, 2016 óta tavaly fordult elő először, hogy nem haladta meg a 10 százalékot az dinamika.

Ugyanakkor továbbra sem beszélhetünk erőteljes fékezéséről, a vállalkozói szférában tavaly egész évben 9,8 százalékos volt a bérkiáramlási ütem, amely ez év elejére 8,5 százalékig mérséklődött.

Ezzel együtt 2021-ben várhatóan a közszférában zajló emelések határozzák meg a növekedési ütemet: az év első három hónapjában a költségvetési szférában – az állami dolgozók illetménynövelésének köszönhetően – 12,6 százalék volt a bruttó átlagkereset bővülése.

Az idén a keresetekre jelentős hatással van az emiatt a reálbérek növekedése a korábbiaknál lassabb lehet, ám az első negyedéves adatok alapján itt sem beszélhetünk erőteljes lassulásról, az év első három hónapjában a reálkeresetek 6 százalékos növekedését mérte a KSH. Perlusz László is elismerte, hogy van árnyomás a gazdaságban, amit a kőolaj világpiaci árának és a jövedéki adó emelésének tulajdonított, azonban azt is hozzátette, hogy elemzők szerint az év végére visszatérhet a 3 százalék körüli szinthez az infláció.

Fotó: Shutterstock

A VOSZ főtitkára arra is emlékeztetett, hogy a és a garantált bérminimum emeléséről kötött 2016-os megállapodás erőteljes bérfelzárkózást hozott, 4 év alatt közel 40 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek.

Mivel idén lejár az egyeszség, minden esély megvan arra, hogy az év második felében ismét napirendre került egy hasonló megállapodás.

Arra a kérdésre, hogy a kormányzat terveiről mit lehet tudni, úgy felelt, hogy a VKF-en zajló háttér beszélgetésekből az derült ki, hogy várhatóan a kabinet is erre készül.

VOSZ kereset Perlusz László fizetés minimálbér
Kapcsolódó cikkek