Az ágazat tőzsdei szereplőinek árfolyama az elmúlt három hónapban átlagosan 14 százalékkal gyarapodott.
Andor Attila
2021.06.17, 15:57
Megosztom a cikket
A befektetők fókuszába kerültek az ingatlanfejlesztő cégek, az ágazat tőzsdei szereplőinek árfolyama az elmúlt három hónapban átlagosan 14 százalékkal gyarapodott, ez több mint kétszerese az S&P 500 index hasonló mutatójának.
Még az általános felfutáson belül is vannak nagy győztesek: a bevásárlóközpont-tulajdonos Simon Property Group részvényei 53 százalékkal drágultak, igaz, korábban, a járvány alatt 43 százalékot zuhantak. A befektetők attól tartanak, hogy a meglódult infláció erodálja egyes cégek eredményeit, a jegybankok is szigorítanak, s a vártnál hamarabb kezdenek kamatemelésbe – írja a The Wall Street Journal.
Fotó: Martin Schutt / DPA / AFP
A lap felidézi, hogy a legtöbb esetben az inflációhoz kötik a bérleti díjakat, ezért most sok tulajdonos felsrófolja a tarifáit, tehát az ingatlanosok bevételeit a gyorsuló árindex nem erodálja. Más iparágakban azonban – például a vendéglátásban és a kiskereskedelemben – nagyobb a verseny, és a fogyasztók is árérzékenyebbek.
A fogyasztói árak májusban az egy évvel korábbihoz képest 5 százalékkal emelkedtek, ami az utóbbi 13 évben mért legnagyobb ütem.
Fotó: VG
Immár az a kérdés, hogy az infláció felfutása mekkora lesz – mondta Jonathan Woloshin, a UBS Global Wealth Management amerikai ingatlanügyi vezetője. Úgy véli, az ingatlanbefektetéseket menekülőeszköznek tartják a befektetők. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a koronavírus alatti kötelező boltzár és az otthoni munkavégzés rontott az ingatlanfejlesztők kilátásain. A kötvényhozamok korrekciója viszont javítja az ingatlanfejlesztők potenciális helyzetét, ugyanis amíg a tízéves amerikai államkötvény hozama 1,6 százalék alá csökkent, az S&P 500 index ingatlanos cégeinek átlagos osztalékhozama 2,6 százalékra nőtt.
Árnyaltabb a kép a Budapesti Értéktőzsdén szereplő Duna House esetében.
A hazai ingatlanközvetítő cég az április eleji 436 forintos árfolyam elérése után lejtmenetbe kapcsolt, és tegnap 414 forint körül jegyezték.
Schilling Dániel, a csoport pénzügyi igazgatója lapunknak azt mondta, mind a magas tranzakciószám, mind pedig a rekordközeli jutalékbevételek, illetve a kormány családtámogatási lépései is a Duna House-papírok vásárlására ösztönözhetik a kisbefektetőket. Arról nem is beszélve, hogy a cég busás osztalékot fizet a részvényeseinek. Egy fontos különbséget azonban látni kell: globálisan elsősorban az ingatlanfejlesztő és -üzemeltető cégek raliznak a börzén, a Duna House pedig alaptevékenységét tekintve ingatlan- és hitelközvetítő társaság, nem pedig beruházó vállalat.
Mindenesetre a DH marketing- és PR-vezetője, Benedikt Károly szerint a felfokozott érdeklődés egyértelműen látszik a cég eredményein, és idővel a részvények árazásába is beépül. Mint a Világgazdaságnak elmondta, az alaptevékenységeik organikus növekedésében hisznek, folyamatosan bővül a részvényeik vásárlói köre, és jelentős felértékelődést várnak a papírokban.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.