BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ingyenessé tették a közösségi közlekedést a 14 év alattiaknak – százmilliókról feledkezett meg a főváros

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Megszavazta a közgyűlés, holnaptól ingyenesen utazhatnak a budapesti tömegközlekedésben a 14 éven aluliak. A döntés társadalmi szempontból kedvező, de a tervezése kutyafuttában történhetett. A városháza a költségek háttérelemzésénél nem számolt a szociálpolitikai menetdíj-támogatás kiesésével.

Bár a főváros azt állítja, hogy az idén szeptembertől decemberig mindössze 320, egy évre vetítve pedig 960 millió forint bevételkieséssel jár a fővárosi tömegközlekedés számára a 14 éven aluliak ingyenes utazása, a VG számítása szerint a tényleges összeg ennek legalább több, mint a duplája lehet.

Ebben az évben 650 millió, jövőre mintegy kétmilliárd forintot emészthet fel a társadalmi szempontból amúgy támogatandó elképzelés.

Ennek oka, hogy a városháza csak az elmaradó bérletek árával kalkulál, és nem veszi figyelembe az úgy nevezett szociálpolitikai menetdíj-támogatás (szmt) részét, amelyet az állam folyósít. Ez tulajdonképpen a kedvezményes, illetve díjmentes személyszállítási tevékenységhez kapcsolódó támogatás. A konkrét esetben azért jár, mert a diákok a teljes árú helyi bérletnek jellemzően körülbelül a harmadát, felét fizetik meg, a többit az állam, valamint az önkormányzatok pótolják ki.

Fotó: Molnár Péter / Hajdú-Bihari Napló

Eddig sem a főváros, sem a BKK, mint közlekedésszervező nem mutatta be azokat a konkrét adatokat, amelyek alapján a kieső forgalmat meghatározta. A 960 milliós határ könnyen megengedő lehet, a budapesti közösségi közlekedés értékesítésére rálátó forrásaink éves szinten hétmilliárdos mínuszt becsültek. Ez tehát tisztázatlan kérdés, az viszont a szerdai fővárosi közgyűlés elé beterjesztett Karácsony Gergely főpolgármester-féle javaslatból – amelyet egyhangúan, 28 igennel támogatott a testület – egyértelműen kiderült, hogy az intézkedés költsége kapcsán a városvezetés abból indul ki, hogy csupán a 14 éven aluliak által vásárolt közoktatási tanuló havi Budapest-bérletek árától esik el, és a vonatkozó szmt-t (3580 forintot az eladott bérletek után minden hónapban) a díjmentesség ellenére tovább kapja majd a központi költségvetésből. A VG kapcsolódó kérdésére Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes mindezt egy múlt heti sajtó-háttérbeszélgetésen azzal magyarázta, hogy a nyugdíjas korosztálynál is hasonló a rendszer, az ingyenesség ellenére az szmt itt is megilleti a személyszállítási közszolgáltatókat.

Csakhogy törvényi szabályozás teljesen eltérő a két csoport esetén, mivel a 14 éven aluliak kedvezményezetti körnek minősülnek, a fő szabály szerint 65 éven felüli nyugdíjasok pedig a díjmentes kategóriába tartoznak. Utóbbira fejkvóta szerint, előbbire viszont az értékesített darabszám alapján számolható el az szmt. A BKK lapunk érdeklődésére, hogy a gyakorlatban, hogyan valósul majd meg a 14 éven aluliak ingyenes hozzáférése a tömegközlekedéshez, a fővárosi cég úgy reagált, hogy

2021. szeptember 2-ától kezdődően a 14 év alatti közoktatásban tanulók ingyenesen vehetik igénybe a BKK járatait, illetve ezzel együtt a környéki buszok és a HÉV-ek budapesti szakaszait.

Hozzátették, hogy az ingyenes utazáshoz

az életkort igazoló diákigazolvány, diákigazolványt helyettesítő igazolás vagy személyi igazolvány felmutatása lesz szükséges, amelyek egyben a díjmentességet igazoló utazási igazolványok is lesznek.

Ez alapján általános ingyenességről van szó, aminek nincs külön kritériuma, például speciális bérlet.

Vagyis mivel az általános iskolás utasok pusztán a korukból fakadóan utazhatnak ingyen, a BKK és a főváros elveszti a darabszám alapú elszámolás lehetőségét, így nem tudja megigényelni a 3450 forintos közoktatási bérlet után a 3580 forintos szmt-t, tehát teljesen lenullázza ezt a bevételét. Mindez abban a helyzetben, amikor a budapesti tömegközlekedés 13,5 milliárd forint azonnali átcsoportosítást igényel a normális működés érdekében, illetve a jegy- és bérleteladásai 2021 első felében 2019 hasonló időszakához képest csaknem 17 milliárddal csökkentek, nem nevezhető pénzügyi szempontból időszerűnek és nem alátámasztható szakmailag. (Igaz, a lépés Karácsony Gergely 2019-es főpolgármesteri kampányának egyik ígérete volt.) Arról nem beszélve, hogy az, hogy a főváros hibás költségszámításra támaszkodik a döntésnél, legalábbis azt mutatja, hogy az előkészítés nem megalapozott és rohamtempóban születhetett. 

A főpolgármester a kormánypárti képviselők ezzel összefüggő kérdésére a mai közgyűlésen azt mondta, hogy a főváros szerint nem eldöntött, hogy hozzájutnak-e a kompenzációhoz ilyen szabályozással. Ha nem, elképzelhető, hogy módosítanak, és egy szimbolikus összeget mégis fizetni kell majd a 14 év alattiaknak.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.