Az európai földgázkészletek felhalmozását támogatta az enyhe októberi időjárás és az ipari kereslet csökkenése egyaránt, míg a tárolók telítődése az európai földgázárak csökkenéséhez vezetett, amit az is támogatott, hogy az ázsiai LNG-kereslet továbbra sem kapott erőre, így a szabad LNG-forrásokért a fennmaradó piaci szűkösség ellenére sem folyt kiélezett árverseny. A hazai fogyasztás pedig októberben 41 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyinál – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szerdán közzétett, októberi földgázpiaci jelentéséből.

Mint írják, október során a 2022. november havi termékár holland TTF gáztőzsdén megawattóránként 195,23 euróról 123,35 euróra csökkent és
a kedvező hatások eredményeként a határidős árak is mérséklődtek, jóllehet, azok továbbra is piaci szűkösséget jeleznek.
A jelentésből kiderül, hogy októberben az európai infrastruktúra fejlődése is folytatódott, bővült a holland LNG-kapacitás, október 1-jén pedig átadták a Balti vezetéket, ami Norvégiából Lengyelországba szállít gázt, és a hónap elejétől a francia–német fizikai földgázszállítás is lehetővé vált.
Ennek ellenére az októberi 294 terawattóra európai import 19 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál és havi alapon is csökkent 3 százalékkal. Az orosz szállítások 80 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól és 13 százalékkal a szeptemberitől. A szállítások volumene a Török Áramlaton is csökkent, szeptemberhez képest 16 százalékkal. Noha
az Európába érkező LNG mennyisége is bővült éves szinten 59 százalékkal, ez nem pótolta maradéktalanul a kieső orosz szállításokat.
Magyarországon októberben 5,8 terawattóra gázt használtak fel, ami 41 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál, aminek csak a felét magyarázza a kedvezőbb időjárás, hiszen a hőmérséklettel korrigált adatok is 23 százalékos visszaesésről tanúskodnak. Mindennek köszönhetően októberben a magyar készletek 8,2 terawattórával 58 terawattórára nőttek, kitöltve a tárolói kapacitás 85,6 százalékát.
A magyarországi termelés 7 százalékkal volt magasabb októberben a tavalyinál és 5 százalékkal a szeptemberinél, elérve az 1,21 terawattórát. Októberben a magyar import Oroszország felől a szeptemberi napi 216,51 gigawattóráról 184,4 gigawattórára csökkent, miközben Szlovákia felől napi több mint 50 gigawattórával bővült. Ausztria felől szintén jelentősen több gáz érkezett Magyarországra októberben, mint szeptemberben, a napi 76 gigawattórás értéket októberben napi 132,52 gigawattóra követte.