BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengébb volt a külkereskedelem szeptemberben, mint gondoltuk

Az első becslésnél gyengébb számokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn. A kivitel és a behozatal is elmaradt az egy évvel korábbitól.

A magyar külkereskedelem többlete 949 millió euró volt szeptemberben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett második becslése szerint, szemben a korábbi, első becslés során közölt 1233 millió eurónál. 

export
külkereskedelem
elemző
A külkereskedelem még mindig közel ezermilliárdos többletet mutatott szeptemberben / Fotó: AFP

Szeptemberben a a kivitel 3,5, a behozatal 0,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest, így éves alapon az egyenleg is 470 millió euróval csökkent. Az export kiigazított volumene 0,9, az importé 0,8 százalékkal haladta meg az augusztusit.

A kiigazított adatok szerint az export csökkent, de az import nőtt

A KSH adatai szerint a kivitel szeptemberben 12,5 milliárd euró (4949 milliárd forint), a behozatal 11,6 milliárd euró (4574 milliárd forint) volt. Az euróban számolt export 3,5 százalékkal csökkent, az importé 0,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 0,4 százalékkal nőtt.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 470 millió euróval romlott. Az egyenleg 284 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.

A közlés szerint a forintban mért kivitel 2,2, a behozatalban 2,6 százalékkal nőtt tavalyhoz képest. A cserearány 0,4 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 2,2 százalékkal gyengült, a dollárral szemben 1,7 százalékkal erősödött.

Az autóipar még mindig szenved

A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 4,4, behozatala 1,1 százalékkal alacsonyabb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben több mint tizedével csökkent, és a behozatalban is némileg elmaradt az előző év azonos időszakitól. 

A közúti jármű árucsoport exportvolumene mintegy tizedével csökkent, míg importvolumene kismértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest. 

A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene közel tizedével kisebb, importvolumene közel ötödével nagyobb lett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben közel tizedével emelkedett, a behozatalban viszont mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 2,6, az importoldalon 0,5 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 0,8 százalékkal nőtt, importvolumene 0,6 százalékkal mérséklődött. 

A kivitel volumenének csekély mértékű bővülése mögött a gyógyszer, gyógyszerészeti termék jelentős növekedése húzódott meg, 

amit az árucsoportok többségét jellemző csökkenés nagymértékben ellensúlyozott. Az importban az egyéb vegyi anyag és termék volumenének csökkenése volt a döntő tényező. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,2 százalékponttal ellensúlyozta, az importban 0,2 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az energiahordozók exportja zuhant nagyot

Nagyot esett az energiahordozók exportja, 22 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest a volumen, míg az import 5,6 százalékkal nőtt. Az exportoldali csökkenés a kőolaj és kőolajtermék és a természetes és mesterséges gáz volumenének visszaesésével, az importoldali növekedés a villamos energia árucsoportnál regisztrált jelentős növekedéssel magyarázható. 

Az energiahordozók forgalomalakulása a kivitelben 0,7 százalékponttal erősítette, a behozatalban 0,5 százalékponttal fékezte a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,9 százalékkal kisebb, a behozatalé 7,9 százalékkal nagyobb lett. Az exportban bekövetkezett volumencsökkenést nagyrészt a gabona és gabonakészítmény, az import volumenének növekedését pedig az állati takarmány forgalomváltozása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,1 százalékponttal fokozta, az importét 0,5 százalékponttal mérsékelte.

Továbbra is főként az uniós országokkal kereskedünk

Az unió országaiba tartó export 4,2 százalékkal csökkent, míg az onnan érkező import 3,9 százalékkal nőtt. Ennek megfelelően a termék-külkereskedelmi mérleg 626 millió euróval romlott, de így is 1285 millió eurós többlet keletkezett. 

Az export 76, az import 71 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az unión kívüli kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 8,7 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 155 millió euróval javult, 336 millió eurós passzívumot mutatott.

Az év első kilenc hónapjában a kivitel értéke 108 milliárd euró (42 ezer milliárd forint), a behozatalé 99 milliárd euró (39 ezer milliárd forint) volt. Mindez a kivitel esetében 2,0, a behozatal esetében 4,2 százalékos csökkenést jelent. A termék-külkereskedelmi mérleg 2,6 milliárd euróval javult, a többlet 9,3 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1 százalékkal nőtt, a behozatalban 0,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 0,6 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 2,5, a dollárhoz viszonyítva 2,2 százalékkal gyengült.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.