BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezd magához térni a magyar ipar

Havi szinten nőtt a magyar ipar teljesítménye októberben, és éves szinten is lassult a visszaesés. Az ipari termelés munkanaphatástól megtisztított kibocsátása azonban még októberben is 3,1 százalékkal elmaradt a tavalyitól.

Az ipari termelés októberben a gyógyulás lassú jeleit mutatta, miután októberben csak 0,2 százalékkal maradt el az előző évitől – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett tájékoztatásából. 

Győr, 2017. május 23.Szakemberek dolgoznak az Audi Hungária Zrt. győri karosszériaüzemében 2017. május 23-án. Audi gyár autóipar gazdaság ipar szakmunkás munka német cég, ipari termelői árak
ipar
ipari termelés
Az ipari termelés a gyógyulás jeleit mutatta októberben / Fotó: Székelyhidi Balázs / Mediaworks

Ugyanakkor arra érdemes figyelni, hogy a csökkenés alacsony volta főként a munkanaphatásnak köszönhető, hiszen az attól megtisztított adatok szerint az ipari termelés még mindig 3,1 százalékos csökkenésről tanúskodik éves szinten. Azonban 

szeptemberrel összevetve a szezonálisan és munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 2,0 százalékos növekedésről számolt be a KSH, 

tehát az sem mondható, hogy a visszaesés csökkenése teljes egészében délibáb volna. Szeptemberben még a tisztított adatok éves szinten 5,3 százalékos, havi szinten pedig 0,6 százalékos csökkenést jeleztek.

 

A statisztikai hivatal szerint a feldolgozóipari alágak többségében bővült a termelés volumene, ám a legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban és a villamos berendezés gyártásában visszaesés következett be. Nőtt viszont a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása.

Az év első tíz hónapját tekintve az ipari termelés 3,9 százalékkal maradt el a tavalyitól.

Európa több országában kettős válság van

Az adatokhoz fűzött kommentrjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa több országában kettős válság alakult ki, amely a gazdaságot és a politikát egyaránt érinti. Ennek példájaként a minisztérium Franciaország és Németország helyzetét hozta fel, miközben felhívta a figyelmet az európai autóipar aggasztóan súlyos problémáira is. Mit írják 

a hektikus nemzetközi helyzet, továbbá a szomszédunkban zajló háború káros hatásai óhatatlanul begyűrűznek és visszafogják az exportvezérelt magyar gazdaság és ipar teljesítményét is.

Az NGM közleménye ugyanakkor leszögezte, hogy a kormány célja, hogy jövőre 3 százalék felett bővüljön a magyar gazdaság, aminek alapját a gazdasági semlegesség jelenti. A növekedést azonban a kormány a 21 pontos Új Gazdaságpolitikai Akciótervvel is segíti, mely jelentős mennyiségű pénzt juttat a magyar gazdaságba.

A tárca hangsúlyozta, hogy az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv három területre fókuszál, ezek a megfizethető lakhatás, a gazdasági növekedésen alapuló gyors béremelkedés és a kis- és középvállalkozások segítése és fejlesztése. Az ez utóbbit a Demján Sándor Program támogatja, ami 1400 milliárd forintos forrást biztosít, amin belül a kormány kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárd forintos tőkeprogrammal is ösztönzi a vállalkozásokat.

Az akcióterv intézkedései érdemben járulnak hozzá a fogyasztás további bővüléséhez és a hazai ipar teljesítményének megerősödéséhez. A hazai ipar teljesítményét érdemben fogják javítani azok a jelentős gigaberuházások is, amelyek folyamatosan kapcsolódnak be a nemzetgazdaság termelésébe, mint pl. a CATL, BYD, BMW, SEMCORP vagy az EcoPro.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.