Nem nyúlt a kamatokhoz a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, a mai kamatdöntő ülésén ugyanis változatlanul hagyta az alapkamatot. Mivel ez volt az idei utolsó döntése a jegybanknak, ezzel 2024-et 6,5 százalékon zárja az irányadó ráta, amely az évet még 10 százalékos szinten kezdte. Idén összesen 350 bázispontos lazítást láttunk a monetáris tanácstól.
A mostani döntés megfelel az elemzői várakozásoknak, ugyan az infláció továbbra is a jegybank toleranciasávjában tartózkodik, és 3,7 százalék volt novemberben, valójában a jegybankárok figyelmét egy ideje már a forint mozgása köti le. A Donald Trump novemberi megválasztása óta zajló feltörekvő piaci tőkekivonás a dollár erősödésén keresztül, ahogy az ilyenkor lenni szokott, óriási nyomás alá helyezte a feltörekvő devizákat, köztük a forintot, ami érthetően behatárolja a magyar jegybank mozgásterét is. A monetáris tanács már a novemberi ülésén is elég egyértelmű és világos üzenetet küldött: a pénzpiaci instabilitás miatt akár huzamosabb ideig maradhat a mostani szinten az alapkamat.
A forint helyzete sem véletlenül foglalkoztatja az MNB-t, arra már korábban felhívták a figyelmet, hogy ma sokkal erősebb a kapcsolat az árfolyam és az inflációs hatások között, mint előzőleg. A magyar fizetőeszköz gyengülése ugyanis 20-30 százalékban jelentkezhet az inflációban az importált árakon keresztül. Ez azt jelenti, hogy az euró árfolyamának 395 forintról 410 forintra emelkedése – ha tartósan ott maradna – nagyjából 0,25 százalékponttal tolhatja felfelé az inflációt. A forint most korrekciós szakaszban van, és a technikai kép alapján nem lehet kizárni, hogy a közeljövőben visszasüllyed a 400–405-ös tartományba az euró-forint jegyzése. Tartósan 400 alatti árfolyamra azonban a jelenlegi folyamatok alapján az elemzők sem számítanak.
Szakértők szerint nemcsak a forint gyengélkedése, hanem az MNB élén várható személycsere is elodázza egyelőre a monetáris lazítás folytatását, a tanács iránymutatásai sem hosszú távra szólnak.
Fél szemmel ugyanis már a piac Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszter szavaira figyel, aki szűk három hónapon belüli átveszi az irányítást a jegybankban.
A tárcavezető jegybankelnökjelölti meghallgatására a parlament gazdasági bizottságában a hét elején került sor, ahol két szó hangzott el leggyakrabban, a stabilitás és a kiszámíthatóság. Azt rögtön leszögezte, hogy a jegybank elsődleges, törvényi feladata az árstabilitás elérése. E téren a magyar gazdaságpolitikának is van még tennivalója, ez azonban nem zárja ki, hogy együttműködjön a kormánnyal. Ennél is lényegesebb talán, hogy fél szóval ő is elismerte, aminek a későbbiekben még lehet jelentősége:
A pozitív reálkamatok korszakába léptünk.
Aki azt várta, hogy jóval lazább monetáris politikát folytat majd, mint elődje, annak csalódnia kell vélhetően, annál is inkább, mert a nemzetközi monetáris politikai környezet változása sem ebbe az irányba mutat: az Egyesült Államokban, bár a héten várhatóan történik kamatcsökkentés, Trump győzelme nyomán a piac jövő decemberre a szeptemberi 2,8 százalékos kamatszint helyett már 3,7 százalékosat áraz, azaz sokkal kisebb mértékű lazításra számítanak a tengerentúlon, ami korlátozza a magyar monetáris politika mozgásterét is. Szintén gátja a magyar lazításnak a régiós kamatszint: a lengyel jegybank tartósan 5,75 százalékon tartja irányadó rátáját, ehhez képest pedig a magyar kamatokban meg kell jelennie egy kamatfelárnak.
Az elemzők mindenesetre most legkorábban tavaszra várják a monetáris lazítás folytatását idehaza, tehát Varga Mihály, ahogy átlép a jegybank kapuján, a monetáris tanács első ülésén csökkentheti az alapkamatot, persze ehhez az is kell, hogy a pénzpiacok megnyugodjanak.
A mai döntés hátteréről 15 órától tart online háttérbeszélgetést Virág Barnabás alelnök, amivel egy időben közzéteszik a jegybank decemberi inflációs jelentésének sarokszámait is. Az eseményt élőben közvetítjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.