BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy Márton: kezdünk elfajult állapotba kerülni, vannak közgazdászok, akik nem is gondolkodnak

Vannak olyan közgazdászok, akik csak riogatnak, és rosszat akarnak, és nem a növekedést akarják beindítani, hanem lebeszélni az embereket arról, hogy vállalkozzanak vagy fogyasszanak – így reagált Mellár Tamás szavaira a Világgazdaság kérdésére Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A KSH korábbi elnöke szerint a magyar gazdaság csődhelyzetben van, akárcsak 2008-ban Görögország. A tárcavezető szerint Görögországot összehasonlítani Magyarországgal olyan, mint almát a körtével, és mindez már csak azért sem állja meg a helyét, mert épp most javította a magyar kilátásokat a Fitch Ratings hitelminősítő intézet.

„Azt gondoljuk, hogy a program nagyon nagy lökést adhat a hazai ingatlanpiacnak, aminek első jelei már ősszel láthatóak lesznek” jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kormány lakhatási tőkeprogramjának, a Baross Gábor tőkeprogram 2.0-nak az elindítását egy sajtóeseményen. Hetekkel ezelőtt hirdette meg az Új gazdaságpolitikai akciótervet a kabinet, aminek egyik legfontosabb eleme a lakhatási feszültségek enyhítése.

NAGY Márton
Nagy Márton: kezdünk elfajult állapotba kerülni, vannak közgazdászok, akik nem is gondolkodnak / Fotó: Bodnár Boglárka

A tárcavezető hangsúlyozta, 2024-ben 12 ezerre lesz tehető az újonnan átadott lakások száma, ami historikus mélypontnak számít. Kedvező fejlemény, hogy nőnek a tranzakciós számok, a két hatás együttesen azonban azt eredményezi, hogy emelkednek a lakásárak.

Legalább 25 ezer új lakás építését céloztuk meg évente

fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy az új lakáshitel-szerződések összege háromszorosa a korábbinak, tehát nagyon erős növekedés figyelhető meg. Azt lehet mondani, hogy a lakáshitelek esetében nagyon erős konjunktúra érezhető, szerinte mindez azt bizonyítja, hogy a lakosság megmozdult, a bankok pedig versenyeznek az ügyfelekért.

Ugyanakkor azt is lehet látni, hogy a lakáshiteleknek csak a 15 százaléka kötődik új lakáshoz, ami azért baj Nagy Márton szerint, mert ha így marad, akkor csak az árak fognak tovább emelkedni.

A kormány célja, hogy a lakásinflációt megakadályozza, ezért akarják a kínálati oldalt erősíteni. Rámutatott arra is, hogy Debrecenben és Budapesten nagyon nagy probléma a lakhatási kérdéskör, és a bérleti piac sem néz ki jól. A fiatalok a jövedelmük 40-60 százalékát költik bérleti díjakra, ezzel valójában nagyobb a rezsiköltségük. Az OECD kutatása is azt bizonyítja, hogy 40 százalék fölött már kritikus a lakhatás.

Kétszázmilliárd forint mehet az ingatlanpiacra

Emlékeztetett arra, hogy 2023-ban volt egy Baross Gábor tőkeprogram, amelynek köszönhetően összesen 8 ingatlanalapba közel 150 milliárd forint került befektetésre. 

A tőkeprogram keretösszege 200 milliárd forint. Ezt három célra fogják adni, és 100 százalékban Magyarországon kell felhasználni. A tőkeprogramnak köszönhetően 5 év alatt 30 ezer lakás épülhet meg.

Március elsején indul, és az ingatlanalapkezelők december 31-én pályázhatnak. Főbb tudnivalók:

  • Legfeljebb 30 milliárd forint alapkezelőnként a befektetési összeg mértéke. 
  • Az MFB Zrt. az adott alapban legfeljebb 70 százalékig szerez részesedést.
  • Pályázók köre: Magyarországi székhelyű alapkezelők, átlagos kezelt vagyon legalább 30 milliárd forint ingatlanbefektetési alapokban.
  • Az elvárt hozam: piaci.
  • Forrásfelhasználási célok: az állami befektetés 100 százalékának megfelelő összeget magyaraországi fejlesztésekre kell fordítani.
  • Vevői kör: természetes személynek adható el vagy adható bérbe a lakás.
  • Visszaváltás a jegyzést követő évben, ami indokolt esetben 1 plusz 1 évvel meghosszabbítható.

Azt várják, hogy nagyon erősen beindítja az ingatlanpiacot a program, aminek első jelei már jövő ősszel is láthatók lesznek. Hangsúlyozta, a kormány érdeke, hogy növekedés legyen 2025-ben, ezért kötnek szövetséget az ingatlanfejlesztőkkel. Azt viszont rögzítette, hogy csak lakást lehet fejleszteni a programból, később lehet esetleg szűkíteni.

Csődben a magyar gazdaság?

Kezdünk elfajult állapotba kerülni, vannak olyan közgazdászok, akik nem is gondolkodnak

így reagált a Világgazdaság kérdésére Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Mellár Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnökének szavaira, aki napokkal korábban az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy a 2008-as görög csődhöz hasonlítható a magyar gazdaság mostani állapota. 

A miniszter szerint vannak szószólók, akik csak riogatnak, és rosszat akarnak, és nem a növekedést akarják beindítani, hanem lebeszélni arról az embereket, hogy vállalkozzanak vagy fogyasszanak.

Úgy véli, hogy Görögországot Magyarországgal összehasonlítani olyan, mint almát a körtével, ráadásul a Fitch Ratings pont múlt pénteken javította a magyar kilátásokat, ami megcáfolja Mellár Tamás szavait.

„Nagyon jó jegybankelnök lesz Varga Mihály”

Gratuláltam neki, talán egyedüliként nyilvánosan. Azt gondolom, hogy nagyon jó jegybankelnök lesz

mondta Varga Mihály MNB-elnökké való kinevezéséről. Úgy látja, nagyon harmonikus a kapcsolat közöttük, a minisztert nagyon felkészültnek tartja, aki szerinte kiválóan fogja elvégezni a munkáját. 

„Minden tudásukat beletették a költségvetésbe, büszke vagyok rájuk” – ezt válaszolta arra a kérdésre, hogy kik fognak a költségvetéssel foglalkozni a Nemzetgazdasági Minisztériumban, miután a Pénzügyminisztérium megszűnik. Egyelőre azonban személyi kérdésekről nem kívánt részleteket mondani.

A bankoknak nagyobb felelősséget kellene vállalniuk, kiszámíthatóság kell

Reméljük, megjön a bankok kedve a társadalmi felelősségvállaláshoz

mondta a bankokra rátérve. Arra a kérdésre, hogy milyen euróárfolyamra lenne szüksége a magyar kormánynak, azt mondta, kiszámíthatóságra van szükség, és stabilitásra, a volatilitással van leginkább a probléma. Úgy látja, hogy simán lehet újra 397 forint egy euró, de ezt a piac dönti el.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.