Tavaly a főváros kerületeiben a 2023-as négyzetméterárakhoz mérten átlagosan 7 százalékos áremelkedés jelentkezett, az árdinamika azonban területenként és kerületenként jelentős eltéréseket mutat – derül ki a Duna House 2024-es értékesítési adatokra támaszkodó elemzéséből.
Lezárult a hazai ingatlanpiacon trendfordulót hozó 2024-es év, a gazdasági helyzet javulása mellett az alacsonyabb kamatkörnyezet és az elérhető állami támogatások népszerűsége országos szinten és ennek megfelelően a fővárosban is az adásvételek számának gyarapodásához vezetett.
„A 2023-as statisztika szerint hat, 2024-ben pedig már hét fővárosi kerület kínálta millió feletti átlagos négyzetméteráron az ingatlanokat,
az idei évben várható keresletnövekedés miatt pedig további áremelkedésre számíthatnak majd
a budapesti lakás vásárlását tervező ügyfelek” – mondta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.
A budai oldalon a XII. kerület, Pesten a szigorú értelemben vett belváros, vagyis az V. kerület nyerte az árversenyt, mindkét területen 1,3 millió feletti átlagos árat fizettek négyzetméterenként a vevők. Az átlagos ingatlanértéket illetően azonban a Hegyvidéken és az V. kerületben költött 100 millió forint körüli összeg sem volt elegendő az első helyhez, ugyanis a II. kerületben ennél is több, közel 120 millió forint volt az ingatlanvásárlásra költött átlag. A népszerű budai kerületben 2024-ben is 1,2 millió forint körül alakult az átlagos négyzetméterár.
Millió feletti négyzetméterárakat mért az ingatlanközvetítő
A fővárosban érzékelhető árváltozás dinamikája kerületenként jelentősen eltérő, a legnagyobb, 18–20 százalék körüli áremelkedést az újbudai lakások négyzetméterára mutatja.
A kerületben számos beruházás kínál új lakásokat, az új fejlesztések pedig kihatnak a használt lakások árszintjére is.
A tervezett Grand Budapest projektnek is köszönhető, hogy ismét a figyelem középpontjába került Zugló,
ahol 12 százalékos növekedés után 889 ezer forint lett az átlag tavaly.
A rövid távú lakáskiadás szabályozása felforgatta a befektetői körben népszerű Terézváros ingatlanárait.
A VI. kerület 2023-ban még a milliós kerületek körébe tartozott, a 2024 őszén megszületett döntés hatásaként azonban mind a kereslet, mind a lakásokért fizetett átlagos négyzetméterár apadni kezdett,
ami kedvezett azoknak, akik saját használatra, vagy hosszú távú bérbeadás céljából keresnek ingatlant a kerületben – tette hozzá a szakértő.
A Duna House közreműködésével zárult 2024-es adásvételek adatai alapján kisebb mértékű csökkenés után négyzetméterenként átlagosan 950 ezer forintos árat fizettek a vevők a területen található lakásokért. A négyzetméterárak csökkenése mellett egy teljes szobával, 12 négyzetméterrel 69 négyzetméterre növekedett a megvásárolt ingatlanok alapterülete, ezzel együtt
a lakásvásárlásra fordított átlagos összeg a korábbi 60-ról 65,7 millió forintra emelkedett.
A fővárosban egyébként tavaly Csepelen lehetett a legkevesebb összegből ingatlant vásárolni, itt 33,7 millió forint volt az átlag, amiért 54 négyzetméteres alapterülettel gazdagodhattak az új tulajdonosok.
A legkedvezőbb alternatívát azonban Soroksár jelentette 2024-ben, ahol 571 ezer forintba került átlagosan egy négyzetméter.
Két értékes és keresett városrész, a XIII. és a XIV. kerület ma még kevésbé nagy presztízsű részét, Rákosrendező környékét is felértékeli majd a mai napon Grand Budapestként beharangozott, évek óta Mini-Dubajként emlegetett gigaprojekt. A lokációt nem a felhőkarcolók és modern épületek sokasága, hanem a magánberuházáshoz kapcsolódó grandiózus közösségi közlekedésfejlesztések árazzák majd át igazán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.