BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel a határidő: repkedhetnek a bírságok

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben (EPR) a gyártóknak negyedévente adatot kell szolgáltatniuk a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségéről. 2025. április 1-jétől a hatóság bírságot szabhat ki a késedelmes, hiányos vagy valótlan adatszolgáltatás esetén. Az új szankciók célja a hulladékgazdálkodási rendszer átláthatóságának és hatékonyságának növelése.

Hamarosan egy új, bírságmértékeket is tartalmazó szabályozás lép hatályba, amely a körforgásos gazdaságot szolgáló hulladékgazdálkodás egyik fő elemét, a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert (EPR) érinti. Az EPR rendszer lényege, hogy a hulladékkezelési költségeket azok a vállalatok viseljék, amelyek termékei hulladékot eredményeznek.

bírság
Bírságot kap a cég, amely nem jelenti be pontosan az EPR-be tartozó termék mennyiségét / Fotó: Gorodenkoff / Shutterstock

A már több mint másfél éve bevezetett szabályozás alapján a gyártóknak

  • regisztrálniuk kell a hazai hulladékgazdálkodásért felelős Mohunál,
  • regisztárlniuk az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerbe (OKIR),
  • negyedévente pontos adatokat kell szolgáltatniuk a forgalomba hozott termékek mennyiségéről,
  • a mennyiség alapján pedig határidőre be kell fizetniük a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat.

A hulladékgazdálkodási bírság mértékéről, valamint a kiszabásának és megállapításának módjáról szóló kormányrendelet eddig az évig még nem tartalmazott kifejezetten az EPR-rendszerben meghatározott gyártói kötelezettségekre vonatkozóan bírságtételeket, ez azonban 2025. április 1-jétől megváltozik. Ennek értelmében az országos hulladékgazdálkodási hatóság már megbírságolhatja azokat a gyártókat, amelyek nem tettek eleget az említett kötelezettségeiknek.

Nem érdemes trükközni a bejelentett mennyiséggel

Az új szabályozás bírságolási mechanizmust vezet be az alábbi esetekben:

  • Ha a gyártó nem közli a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségét, a hatóság a bírság összegét a ténylegesen forgalomba hozott mennyiség és az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként határozza meg.
  • Ha a gyártó valótlan adatokat közöl, és ezáltal a ténylegesnél kisebb díjat fizet, a bírságot a valós és a bejelentett mennyiség különbsége alapján határozzák meg, amelyet az egységnyi díjtétel felével szorozva határoznak meg.

A bírság befizetésével nincs vége

A bírság megfizetésén túl a gyártók kötelesek közölni a tényleges, hiánytalan adatokat is. Az országos hulladékgazdálkodási hatóság hatáskörébe és illetékességébe tartozik az adatszolgáltatások hitelességének és teljességének vizsgálata. 

Ennek során az érintett vállalkozások számíthatnak adategyeztetésekre, helyszíni ellenőrzésekre, valamint szükség esetén további dokumentáció bekérésére.

Az új szabályozás célja, hogy a gyártókat pontos és határidőben történő adatszolgáltatásra ösztönözze a hulladékgazdálkodás átláthatósága és hatékonysága érdekében. A szigorúbb szankciók rászorítják a gazdasági szereplőket arra, hogy felelősséget vállaljanak a hulladékkezelési kötelezettségeikért.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.