BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óraátállítás: végérvényesen kiderült a kormány álláspontja – már látszik, a nyári vagy a téli marad

Az elmúlt hetekben többször is felröppent a hír arról, hogy itthon is megszűnhet az óraátállítás. A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, egyelőre nem várható változás, de amennyiben egységes európai döntés születik az óraátállítás eltörléséről, akkor Magyarország a nyári időszámítást támogatja.

Az Európai Unió hosszú évek óta tervezi az óraátállítás rendszerének eltörlését, és most úgy tűnik, a folyamat végre a végéhez közeledik. Ha minden a tervek szerint halad, 2025-től végleg eltűnhet az éves időállítás gyakorlata – olvashattuk több hazai oldalon is az utóbbi hetekben. „Az óraátállítás eltörléséhez uniós döntés szükséges, ezért egyelőre nem lesz változás” – hangzott el a mai kormányinfón egy ezzel kapcsolatos kérdésre válaszolva.

Továbbra is sokak életét keseríti majd az óraátállítás / Fotó: Shutterstock

Nincs konszenzus, marad az óraátállítás

Ha egységes európai döntés születik, akkor szerintem a nyári időszámítás jobb, mint a téli. Meg voltunk eddig az óraátállítással, de ha ezen változtatni akarunk, akkor a nyári időszámítást érdemes bevezetni” – mondta Gulyás Gergely.

Eszerint tehát ahogyan évek óta megszokhattuk, ebben az évben is lesz óraátállítás Magyarországon. A nyári időszámításra ezúttal is március végén áll majd át az ország. A nyári időszámítás idén március 30-án, vasárnap hajnalban kezdődik. Ekkor hajnali 2 óráról 3 órára kell előreállítani az órákat – írta meg lapunk korábban.

Értelmetlenné vált, mégis marad

Magyarországon több alkalommal vezették be és szüntették meg az óraátállítást, 1980 óta alkalmazzuk folyamatosan. Az unióban az egységes szabályozás 1996-ban lépett életbe, amikor az összes tagállam elkezdte alkalmazni a nyári időszámítást. A nyári időszámítás előnyeit eredetileg azzal indokolták, hogy az extra egy óra nappali világosság lehetőséget ad arra, hogy kevesebb mesterséges világítást használjunk. 

Mára azonban a rendszeres átállás eredeti gazdasági céljai jórészt megkérdőjelezhetőekké váltak, mivel jelentősen megváltoztak a világ energiaszükségletei és a felhasználási szokások. Ráadásul az óraátállítás rövid és hosszú távon is negatívan hathat az emberi szervezetre.

Mindezeket követően, egy széles körű konzultáció eredményét figyelembe véve az óraátállítás 2021-es eltörlése mellett döntött az unió, ám a tagállamoknak azóta sem sikerült megegyezni arról, hogy a téli vagy a nyári időszámítás lenne a legmegfelelőbb állandó időzónaként. 

Nem mindegy, a tagállamok eltérő döntései esetén ugyanis a különböző időzónák zavarokat okozhatnak az egységes piac működésében, elsősorban a közlekedés, a kereskedelem és az energiaellátás területén. Amíg tehát ez a folyamat le nem zárul, március utolsó vasárnapján előre, október utolsó vasárnapján pedig vissza kell állítani az órákat.

Ez volt az emberek véleménye a legutóbbi óraátállításról.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.