Február végével végleg bezár a nagy múltra visszatekintő Kalocsai Porcelán Manufaktúra, ahol 1971 óta foglalkoznak magas minőségű, gazdagon díszített kézi festésű porcelántermékek készítésével – számolt be a kalocsai Bónusz Press.
Kalocsa híres, több mint fél évszázada működő porcelánműhelyét 1994-ben privatizálták, 1996 óta pedig a festés mellett öntési eljárással ők maguk is előállítottak porcelánt. Jelenleg már csak 5-en dolgoznak az üzemben, de már ők is csak február végéig. Pedig akad közöttük olyan, akinek fiatal korától kezdve ez volt az első munkahelye. A porcelánfestő szakemberek elbocsátásával egy olyan szakma is kihal a térségben, melynek képviselői nagyban hozzájárultak Kalocsa ismertségének növeléséhez – írja a lap.
A Bónusz Press úgy tudja, a budapesti tulajdonos értékesíteni kívánja majd az épületet. Jelenleg a mintaboltjukban kiárusítás folyik, ahol néhány napig várják azokat a vásárlókat, akik szeretnének hozzájutni a kalocsai hungarikumokat is ábrázoló minőségi porcelánokhoz. Ezt követően pedig végleg feledésbe merülhetnek a helyi ipari hagyományok és a szorgos mesterek munkája.
A Bónusz Press szerint talán az vezethetett ide, hogy nem volt meg az állandó magyarországi piaca a termékeiknek, pedig a közismert kalocsai motívumok még a külföldieknek is nagyon tetszenek, különösen a japánoknak és a kínaiaknak. Nem csoda, hiszen a porcelánokat a város egyik legismertebb hungarikumával, a kalocsai motívumokkal díszítették.
Úgy tudni, a menedzsment 2017-ben egy pályázatot is elnyert a kalocsai porcelán megismertetésére és népszerűsítésére a külföldi piacokon és egy ideig rendszeresen érkeztek turistacsoportok is üzemlátogatásra a manufaktúrába. A hosszú évek során megszámlálhatatlan ajándék- és használati tárgy, továbbá események díjai kerültek ki a manufaktúra dolgozóinak kezei alól.
Új négyszögletes, modernebb formavilágú, a mai kor ízlésének megfelelő termékcsaládot is fejlesztettek, de úgy tűnik, hogy ez sem volt elég a sikerhez. Mára, a nagy múltú porcelánfestő manufaktúrák közül – a Herendi Porcelán Manufaktúra mellett – már csak a kalocsai porcelánfestő működik Magyarországon, de most ez is bezár.
A helyi lap azt javasolja, talán érdemes lenne tárgyalásokat kezdeményezni a reklám ajándéktárgyakat gyártó és nemzetközi szinten forgalmazó kalocsai céggel, az Anda Presenttel, hogy bemutató- vagy mintaüzemként vegye szárnyai alá az épületet és a megmaradt dolgozókat. Megkerestük őket, hogy látnak-e fantáziát, de cikkünk elkészültéig nem érkezett válasz.
Szentesi Ágnes, az egykori ügyvezető, aki 1984-től hosszú időn keresztül vezette a céget, úgy fogalmazott,
csoda, hogy a nehéz gazdasági körülmények között 2024-ig folyamatosan működni tudott az üzem. A 90-es években ugyanis eladták azokat a kereskedelmi cégeket, nagy fővárosi üzleteket, amelyek a népművészeti termékeket árusították.
Később, a válság ideje alatt az amerikai bérmunka is befejeződött, amellyel ekkoriban a téli időszakot áthidalták, amíg nyaranta újra meg nem érkeztek a külföldi csoportok.
Mint mondja, a vezetés mindent megtett, igyekezett „több lábon állni” és az új termékek és stílusok – a barokk motívum, majd a kályhacsempegyártás – bevezetése egy ideig segített is. Szentesi Ágnes szerint a porcelángyártás bevezetése nélkül már hamarabb bekövetkezett volna a mostani helyzet. Úgy látja, a probléma az, hogy a kisvállalkozásoknak nincs szervezete, akiktől segítséget kaphatnának, még ha csak átmeneti időszakra is.
A volt ügyvezető a fennmaradás érdekében igyekezett lobbizni azért, hogy a kézi festésű termékek forgalmi adóját csökkentsék, amely a kézimunkák után járt volna, de mivel a porcelánt ipari terméknek minősítették, lesöpörték a javaslatukat annak ellenére, hogy a termékek teljes egészében kézzel készültek: kézzel öntötték és festették azokat.
Igyekeztek a japán piacra is bejutni, de nem sikerült, mert a porcelán csomagolása, szállítása nagyon megdrágította a termékek árát, így a japánoknak csak úgy tudtak kalocsai porcelántért ékesíteni, ha látogatóba jöttek és kisebb mennyiségben elvittek magukkal, amellyel viszont hosszú távon nemigen lehetett tervezni.
Senki sem gondolná, hogy a festés mellett mekkora változás volt a porcelángyártás bevezetése, egy új iparág megteremtése, mindezt kis szakmai stábbal. Gázkemence-építés, új elektromos kemencék beállítása, mindezt saját erőből, hiszen akkor még semmilyen pályázati lehetőség nem volt
– fogalmazott Szentesi Ágnes, aki azt mondja, bízik benne, hogy az üzem értékesítésekor egy olyan stábhoz kerülhet, amelyik a városvezetés és a helyi kereskedelmi kamara segítségével, a meglévő alapokra építve újra tudja gondolni, talpra tudja állítani a nagy múltú porcelánfestő üzemet. Csak remélni lehet, hogy üzenete eljut a megfelelő helyekre, az azonban nem ad túl nagy optimizmusra okot, hogy a Kalocsai Porcelán Kft. a hírek szerint nagyon komoly tartozást halmozott fel.
Már öt éve is visszaesésről számoltak be:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.