BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétezernél is több település pályázott sikeresen a tűzifaprogramban

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A szociálistüzelőanyag-pályázatot idén is meghirdeti a kormány. A tűzifaprogram eredményeit Dukai Miklós államtitkár ismertette.

A szociálistüzelőanyag-pályázaton (ismertebb nevén tűzifaprogram) 2346 önkormányzat nyert, nekik legkésőbb február közepéig kellett kiszállítaniuk a tüzelőanyagot az emberekhez – mondta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára az M1 szerda reggeli műsorában.

tűzifa
A tűzifaprogram keretösszege ötmilliárd forint / Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld

Dukai Miklós emlékeztetett, hogy a program 2011-ben indult, akkor még 900 millió forintos keretösszeggel, a tavalyi pályázaton pedig már ötmilliárd forintot osztottak szét. Mint mondta, a program célja, hogy a kormány az önkormányzatokon keresztül segítse azokat a nehéz sorsú, a krízishelyzetnek jobban kitett embereket, akiknek a tüzelőanyag beszerzése nehézséget okoz.

Az államtitkár hozzátette, hogy a szociálistüzelőanyag-pályázatra az ötezer lakosnál kisebb települések pályázhattak. Mintegy 2800 ilyen település van Magyarországon, a tavalyi pályázaton 2346 önkormányzat nyújtott be érvényes pályázatot tűzifára és barnakőszénre, és valamennyi részesült a támogatásból. Az önkormányzatoknak helyi rendeletben kell szabályozniuk, milyen módon osztják szét a tüzelőanyagot.

Évente csaknem kétszázezer háztartásnak segítség a tűzifaprogram

Dukai Miklós a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is vendég volt szerda reggel, ahol arról beszélt, hogy a program indulása óta már 52 milliárd forintot fordított erre a célra a kormány és évente 180-200 ezer háztartásnak tudnak segítséget nyújtani.

Elmondta azt is, elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Somogy és Baranya vármegyéből érkeznek pályázatok, de rendszeresen pályázik az a mintegy 500 település is, ahol nincs vezetékes gáz. Jelezte, hogy minden évben körülbelül kétszáz önkormányzat igényel tűzifa helyett barnakőszenet.

A pályázat értelmében az önkormányzatoknak február közepéig kellett megvásárolniuk a tüzelőanyagot, jelenleg a pályázat pénzügyi elszámolása zajlik. Az államtitkár kiemelte, hogy jó a kapcsolat a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium és az Agrárminisztérium, valamint az Agrárminisztérium és az önkormányzatok között, ugyanis a tűzifa jelentős része az állami erdőgazdaságokból érkezik.

A kormány idén is készül a program meghirdetésére, a költségvetésben biztosítva van a szükséges ötmilliárd forint. Várhatóan március elején meghirdetik az idei pályázatot, a miniszter nyár elején dönt, és a nyertes önkormányzatok az ősz elején hozzájuthatnak a támogatáshoz.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.