BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Svájci multi épített különleges gyárat Magyarországon: már át is adták, ez világszínvonal – szinte nem használ vizet

Orvosi, autóipari és hűtéstechnikai szenzorokat gyárt majd a frissen átadott üzem. A Sensirion a debreceni oktatási intézményekkel is együttműködik a fejlesztés során.

Átadták a svájci Sensirion Holding AG legújabb gyárát Debrecenben, ami Papp László debreceni polgármester szerint 4,5 milliárd forintból valósult meg. A városvezető elmondta azt is, hogy a létesítmény egy 7000 négyzetméter alapterületű high-tech gyártócsarnok és logisztikai központ, amelynek fejlesztésében olyan magyar cégek is részt vettek, mint a Szinorg Universal Zrt. és a Xanga csoport.

A Sensirion debreceni gyára mintegy 4,5 milliárd forintból készült el / Fotó: Facebook / Papp László

Az orvosi, autóipari, illetve az amerikai piacra, a hűtéstechnikához kapcsolódó szenzorokat gyártó üzem szinte teljesen mentes a fosszilis energiák felhasználásától, geotermikus energia, hővisszanyerési rendszerek, energiatárolók és napelemek biztosítják a működés energiaigényét. A beruházással kapcsolatban a Sensirion aktív kapcsolatot ápol a Debreceni Szakképzési Centrummal és a Debreceni Egyetem Műszaki Karával is – írja a Haon.

Jean-Francois Paroz, Svájc magyarországi nagykövete elmondta, hogy Debrecen részt vehet egy olyan projektben, melynek során már meglévő termálkutakat fognak használni a cívisváros távfűtésének korszerűsítésére. Mindezt 

geotermikus energiával oldanák meg, így hosszú távon földgázmentessé lehetne tenni a fűtést.

A Sensirion számára a debreceni gyár stratégiai szempontból is fontos

Franziska Brem, a Sensirion AG operatív alelnöke a debreceni gyárat a Sensirion stratégiai szempontból is fontos központjának nevezte, ahol a nemcsak az épületekbe és a technikába, de az emberekbe is fektetnek.

Herdon István, a Xanga Investment & Development cégcsoport vezérigazgatója a projekt rájuk eső fejlesztési folyamatáról beszélt: bérbe adják a kulcsrakész gyártó-, logisztikai, termelői és szolgáltatói csarnokokat. Ezeket a bérlő cégek a helyi szakképzett munkaerőre támaszkodva használhatják, miután elhelyezték saját technológiájuk, eszközeik telepítését.

Török Imre, a Sensirion Hungary Kft. karbantartási és infrastrukturális igazgatója részleteket is megosztott arról, hogy hogyan sikerült környezetbaráttá tenni a gyárat, melynek energiaszükségletét 80 darab talajszondával és közel 1 megawatt fűtési és hűtési kapacitású hőszivattyúval, valamint napelemes erőművel fedezik. Az éves villamosenergia-igény 25 százalékát a helyszínen állítják elő egy 200 kilowatt csúcsteljesítményű napelemes rendszerrel.

A gyár emellett vizet is minimális mennyiségben használ, és csak egy elkülönített, zárt rendszeren, monitorozást követően engedik meg, hogy az elhasznált szennyvíz visszakerüljön a városi hálózatra.

M9: életjelet adott magáról a leghosszabb magyar autópálya – megerősítették, hol fut a nyomvonal két nagyváros között
Friss információk érkeztek az M9-es útról. Szekszárd, Bonyhád és Dombóvár képviselője egyeztetett a beruházásról az Építési és Közlekedési Minisztériummal.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.