Csapások sora sújtja a gyümölcstermesztőket Heves vármegyében, ahol előbb fagykár, majd a monília tizedelte meg a termést, de egyes termelők szerint a méhpusztulás is történhetett, ami szintén csökkentheti a várható szüretet.
A Heol összefoglalója szerint az elmúlt napokban, a hajnalokon tapasztalt fagyok jelentős károkat okozhattak a mezőgazdasági terményekben, különösen a gyümölcsösökben. A legnagyobb károkat a korai virágzású gyümölcsfák, mint például a kajszi, a mandula, a cseresznye és az őszibarack szenvedhették el. Székely Zoltán gyöngyösi családi gazdálkodó például arról számolt be, hogy
a kajszi odavan, a cseresznye és a szilva is károsodott.
Nagy László kerecsendi őstermelő pedig újabb problémákról számolt be. Bár nála a fagykár nem volt jelentős, a méhek nem jelentek meg a csapadékos időben, így a megtermékenyülés sokkal rosszabb volt, és monília is pusztított. A betegséget több kórokozó gombafajta is okozhatja, és az leginkább a csonthéjas kultúrákban, mint cseresznye, meggy, szilva, őszibarack, kajszi vagy mandula okoz nagy pusztítást, de az alma és körte fajok termésminőségét is képes tönkretenni vagy a termés mennyiségét csökkenteni. A monília a friss hajtásokat, a virágokat és a termést is képes megfertőzni, ezért is nehéz ellene a védekezés.
Nagy László arról is beszámolt, hogy valószínűleg méhpusztulás is történhetett, így az olyan később virágzó fajtákon, melyek nem önbeporzóak nem igazán várható termés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.