BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

NGM: rekordra rekord, egyre több külföldi jön Magyarországra

Az idei első negyedévben közel 3,2 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre. A vendégek összesen mintegy 7,3 millió vendégéjszakát töltöttek el hazánkban, ez 1,1 százalékos emelkedés a tavalyi rekordév első három hónapjához viszonyítva – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A szálláshelyek országszerte több mint 190,6 milliárd forint bevételt könyvelhettek, 14 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor. A kiemelkedő eredmények a külföldi vendégek számának köszönhetők. Az 1,7 milliós külföldi utazószám 16 százalékkal, míg a csaknem 4,1 millió külföldi vendégéjszaka országosan közel 7 százalékkal, a fővárosban pedig ennél is nagyobb mértékben, több mint 10 százalékkal múlta felül a tavaly január–márciusi értéket.

vendégek
Folyamatosan nő a külföldi vendégek száma / Fotó: worldwide_stock - stock.adobe.co / CBRE Magyarország

A naptár tett keresztbe

A Központi Statisztikai Hivatal és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai szerint 2025 márciusában összesen 1,1 millió vendég, köztük több mint 600 ezer külföldi pihent a magyarországi szálláshelyeken. 

A külföldi vendégek száma a tavalyi év azonos időszakához képest 5,6 százalékkal emelkedett. 

A hazai utazókedvre azonban kedvezőtlenül hatott a rossz időjárás (idén márciusban 1,5 Celsius-fokkal alacsonyabb volt a havi középhőmérséklet, mint 2024 harmadik hónapjában, míg a csapadékösszeg országos átlagban közel háromszorosa volt a tavalyinak), emellett az adatokat negatívan befolyásolta, hogy a húsvét idén nem márciusra, hanem áprilisra esett, és az előző évvel ellentétben március 15. sem eredményezett hosszú hétvégét. 

A vendégforgalom mindezek következtében csekély mértékben, 1,1 százalékkal elmaradt a tavaly márciusitól. A rossz időjárási körülmények ellenére is összesen közel 2,7 millió vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek. A külföldi vendégek által eltöltött 1,5 millió vendégéjszaka felülmúlta a tavaly márciusi értéket, az összes szálláshelyi vendégéjszaka-forgalom azonban így is 5,9 százalékkal mérséklődött tavaly márciushoz képest.

A szálláshelyek összesen 69,2 milliárd forint bevételt könyvelhettek el márciusban, ami 6,2 százalékos növekedés a tavalyi évhez képest. Ebből 36,2 milliárd forintot vidéken költöttek el a turisták, ahol a bevételek gyakorlatilag az előző évivel megegyeztek. A külföldi vendégforgalom folyamatos és dinamikus bővülése is rávilágít arra, hogy 

Magyarország egyre vonzóbb desztináció a nemzetközi utazóközönség körében. 

A turizmus a magyar gazdaság stratégiai jelentőségű ágazata, amely mintegy 400 ezer családnak nyújt megélhetést, és az elmúlt év kivételes eredményeinek köszönhetően az egyik legfontosabb gazdasági húzóágazattá lépett elő – áll a közleményben. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.