A klíma változásával megjelent a faházak hőszigetelése iránti igény. Régen az embereknek télen az eszük ágában sem volt kimenni a nyaralóba, ahol nem vagy alig volt fűtés, sok volt a kényelmetlen, egyszerű megoldás, esetleg kádat sem szereltek be, a vizet pedig az ősz végén elzárták. Ám egyre melegebbek a telek, többen és gyakrabban használják a nyaralónak épült házat télen is. Nemcsak az jelenik meg elvárásként, hogy télen a meleg bent maradjon a házban, hanem az is, hogy nyáron kint maradjon. Vagyis a hőszigeteléssel szembeni elvárás ez esetben is kettős.
„Mindenképpen megéri ezeket az épületeket is hőszigetelni” – szögezte le a Világgazdaság érdeklődésére Gulyás Gergely, a Mapei termékfelelősi osztályának védő- és dekorációs bevonatokért felelős munkatársa. Mint elmondta, egy kis klímaberendezéssel is elérhető a kívánt cél, az ilyen faházak felülete azonban speciális.
A fal szerkezete vagy valamilyen rétegelt anyagból készült, régebben pedig OSB-ből, ami gyantából és faforgácsból áll. Hőszigetelő rendszert viszont rendszergaranciával csak minősített falazatra lehet építeni. A könnyűszerkezetes házaké nem ilyen, mert a minősítés egyik feltétele a minimum 45 perces tűzállóság.
„Azt mondják, hogy kevés dolog ég jobban, mint egy filmgyár, de nem így van: a gyantás OSB jobban ég” – mutatott rá Gulyás Gergely.
Nemhogy a 45 percet nem bírja, valószínűleg a négy és felet sem. Nem tudjuk, nem vizsgáltuk. Többek között ezért is építik úgy az ilyen típusú épületeket, hogy a rétegelt lemezek illetve az OSB közé 15-20 centi ásványgyapotot tesznek, hiszen még a hőszigetelésnél is fontosabb, hogy ne gyulladjon ki a ház. Ezért faházra nincs konkrét hőszigetelő rendszer, így a klasszikus törvényi értelemben vett rendszergarancia sincs. Megoldás persze van.
Nagyon sokan elkövetik például azt a hibát, hogy a polisztirol lemezeket a hagyományos hőszigetelő rendszerekhez használt ragasztóval rögzítik a faházra. Az ilyen lemez azonban utána le fog esni, mert ezen a felületen a cementes ragasztó közvetlenül nem tud megtapadni. A Mapei javaslata az – hangsúlyozva, hogy a cégnek erre rendszere és garanciája sincs –, hogy a tulajdonos először egy alapozóval kezelje a fafelületet. Első lépésben hosszában, majd száradás után keresztben is át kell kenni. Ezzel az alapozóval érhető el, hogy a ragasztó úgy ragadjon a fára, mint egy hagyományos, kőporos vagy vakolt felületű családi ház falára.
Az újabb száradás után már a hagyományos ragasztóval rögzíthető rá a polisztirol. Ha azonban valaki nem szeretne alapoztatni, még mindig van egy lehetősége. Ez esetben egy speciális ragasztóhabot kell használnia. A Mapei ilyen terméke kifejezetten
ragasztására szolgál. Négyzetméterenként 12 tonnás ragasztóereje van. A hőszigetelő lemezre Gulyás Gergely magyarázata szerint a ragasztóhabot angol zászlóhoz hasonló ábrában kell fújni: körbe a tábla széleit, majd vízszintesen és függőlegesen, továbbá átlósan is el kell látni ragasztóhabbal. Vannak persze, akik más betűk vagy éppen hullámvonal mentén fújják be a habbal a falat, de a Mapei az angol zászlós módszert javasolja. „Aki ezt használja, az önmagában a szigetelőpanelt soha nem fogja tudni leszedni, csak fallal együtt viheti” – mutatott rá a cég illetékese.
Fontos, hogy ez esetben nem a hagyományos, beütő vagy fémszeges dübelt kell használni, hanem facsavarost. Az ilyen facsavar végén van egy műanyag tányér, ezekkel kell rögzíteni a ragasztás után a polisztirolt. Szintén fontos, hogy négyzetméterenként ebből is hat darab kell, mert minden tábla szélét és közepét rögzíteni kell, pont úgy, mint a hagyományos hőszigetelő rendszer esetében. Ekkor, mint Gulyás Gergely szemléltette, a szigetelőpanel tartóssága örök élet plusz három nap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.