BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mindenki szállodát akar venni Magyarországon, irodát kevésbé

Az elmúlt üzleti évben a kereskedelmi ingatlanok piacán tovább erősödött a hazai szállodai szegmens, de a budapesti irodapiac még fellendülésre vár. A kiskereskedelmi szegmensben a piaci szereplők meglévő épületeiket korszerűsítik a vásárlók becsábítására, a logisztikai és ipari ingatlanoknál pedig több, nagyobb léptékű logisztikai terület piacra lépését valószínűsítik szakértők az elkövetkező időszakban.

Eltérő tendenciák, szelektív fókuszok és az energiahatékonyságra törekvő megoldások határozzák meg a kereskedelmi ingatlanpiacot 2025-ben – hangzott el a DLA Piper Hungary éves ingatlanpiaci jelentését értékelő sajtóbeszélgetésen.

Kereskedelmi ingatlanpiac
A kereskedelmi ingatlanpiacon mára elengedhetetlenné váltak a kényelmi és élményalapú fejlesztések / Fotó: Kallus György

Kereskedelmi ingatlanpiac: az irodapiac várja a fellendülést

A Hazai Ingatlanpiaci Körkép szerint a budapesti irodapiac továbbra is várja a fellendülés jeleit, mérsékelt optimizmus és óvatosság jellemzi a piaci szereplőket. A bérlők folyamatosan újraértékelik irodaterület-igényeiket, és jól érzékelhető tanácsadói oldalról a növekvő érdeklődés a magas minőségű, energiahatékony és fenntartható épületek iránt. 

A prémium lokáció mellett egyre fontosabbá válnak azok a kényelmi szolgáltatások, amelyek a bérlők és munkavállalóik jóllétét segítik elő. Ezzel szemben az alacsonyabb kategóriájú irodaházak kiadása sok szempontból egyre nehezebbé válik.

Bár a bérbeadás kihívásokkal néz szembe, tapasztalataink szerint egyre több irodaház kerül piacra. Biztató jel, hogy árazás szempontjából a vevői és eladói elképzelések közötti különbség csökkenni látszik

 – emelte ki Borbély Gábor, a DLA Piper Hungary partnere, finanszírozási és ingatlanjogi csoportvezető.

Az irodafejlesztésekhez kapcsolódóan az egészségügyi vagy oktatási szolgáltatást nyújtó cégek esetében számos alkalommal találkozni a bérlők részéről alternatív hasznosítási igényekkel, amely megnövekedett kialakítási költségeket és hosszabb kivitelezési időszakot eredményezhet. 

A jelenleg kihasználatlanul álló, illetve nem kellő hatékonysággal üzemeltethető „B” kategóriás irodaházak esetében sokszor mérlegelik a fejlesztők az átalakítási lehetőségeket akár lakáscélú vagy szállodai hasznosításra. Ezen projektek megvalósítása azonban a tapasztalatok szerint jelentős kihívásokat tartogat.

Az elmúlt évek dinamikája fűtötte a logisztikai és ipari ingatlanok piacát

A logisztikai és ipari ingatlanok piacát az elmúlt évek dinamikája erőteljesen fűtötte, így az elkövetkező időszakban várhatóan több, nagyobb léptékű logisztikai terület léphet piacra. A közelmúltban számos, egyedi bérlői igény szerint épített (built-to-suit) projekt készült el, és a fejlesztők is egyre nagyobb nyitottságot mutatnak arra, hogy Budapesten kívül is fejlesztéseket hajtsanak végre, elsősorban a jelentősebb ipari fejlesztések vonzáskörzetében található vidéki alpiacokon.

Új fejlesztések terén stabilizálódás és a strukturális átalakulás jeleit mutatja a logisztikai szegmens az elmúlt időszakban . Ugyan az utóbbi időszakban túlnyomórészt az ipari fejlesztések határozták meg a szektor aktivitását, a piaci szereplők és szakértők azt várják, hogy az elkövetkező években a logisztikai szegmens is új lendületet vesz. Utóbbi továbbra is szoros összefüggésben van az autóipar fellendülésével és az e-kereskedelem forgalmának növekedésével, amelyre a jelenlegi világpiaci helyzet alapvető kihatással van. 

Élénkül a kiskereskedelem, a szórakoztatás

A kiskereskedelmi szegmensben aktív piaci szereplők igyekeztek meglévő épületeiket korszerűsíteni és azok energiahatékonyságát növelni, hogy ezzel készüljenek az üzletekhez visszatérő vásárlók számának növekedésére. Bár ez a várakozás eddig még nem teljesült maradéktalanul, 

a kiskereskedelmi szegmensben lassú, de folyamatos élénkülés figyelhető meg. 

Ennek hatására a kiskereskedők fokozatosan nyerik vissza bizalmukat a kiskereskedelmi területek kapcsán, amely különösen a prémium üzlethelyiségek iránti kereslet növekedését eredményezte – vélik a szakemberek. 

„Tapasztalataink szerint a kényelmi és élményalapú fejlesztések, köztük az ételudvarok és mozik ma már alapvető elvárássá váltak a vásárlók részéről. Emellett azt is látjuk, hogy az elektromos autógyártók aktív tárgyalásokat folytattak a kiskereskedelmi szektor szereplőivel elektromos töltőállomások telepítéséről. Ezek a fejlesztések hozzájárulhatnak a vásárlói élmény növeléséhez, és egyúttal új bevételi forrást is biztosíthatnak a kiskereskedők számára” – tette hozzá Balogh Tamás, a DLA Piper Hungary vezető ügyvédje, Real Estate Service Stream Leader.

Folytatódik a szállodapiac erősödése

A magyarországi szállodai szegmens az elmúlt üzleti évben tovább erősödött, kihasználtsági mutatói változatlanul pozitívak, és az alapvető piaci tényezők várhatóan továbbra is kedvezőek maradnak. Mindezekre tekintettel a szállodapiac nemcsak a nemzetközi befektetők, hanem a hazai piaci szereplők érdeklődésének a középpontjában maradhat.

Kiemelt figyelem irányul a patinás, történelmi jelentőségű épületek felújítására, amelyek akár a régióban újnak számító prémium szállodaláncokat vonzhatnak Magyarországra. Emellett újonnan megjelenő érdeklődési irány volt a bérelhető, szolgáltatásokkal kiegészített luxusapartmanok iránti növekvő kereslet. 

Annak ellenére, hogy a DLA Piper Hungary riportjában a vizsgált ügyfelek szállodai fejlesztési és befektetési projektjei szinte kivétel nélkül négycsillagos vagy annál magasabb kategóriájú létesítmények voltak, a piaci szereplők közül többen megjegyezték, hogy észrevehetően nőtt a kereslet az alacsonyabb költségvetésű, szélesebb réteg számára is elérhető árú szállások iránt.

Tovább nő az érdeklődés a vegyes funkciójú projektek iránt

Az elemzés szerint az irodai és szállodai fejlesztések területén ugyanakkor megfigyelhető a vegyes funkciójú (mixed-use) projektek iránti növekvő érdeklődés. Ezek a beruházások segíthetnek kiegyensúlyozni az egyfunkciós ingatlanokból fakadó kockázatokat. Ez a tendencia a fejlettebb európai piacokon a legerőteljesebb, de a magyar fejlesztők is aktívan vizsgálják az ilyen jellegű lehetőségeket. Ugyanakkor Magyarországon ezeknek a projekteknek az értékesítési lehetőségei sok esetben kérdésesek, a piaci kereslet mértéke pedig egyelőre nehezen megítélhető és számszerűsíthető.

A szakemberek szerint a fenntarthatósági követelmények teljesítése minden szegmensben kulcsfontosságú, és egyre erőteljesebben jelentkeznek az ESG szempontok, amelyek az energiahatékonyság iránti fokozott igénnyel párosulnak. Több irodaház energiahatékonyságát és zöldenergia-felhasználását növelték, például a tetőre szerelt napelemes rendszerek telepítésével és a megtermelt villamosenergia – a bérlők részére történő – értékesítésével. 

A logisztikai fejlesztők és befektetők is hasonló beruházásokat és zöldenergia-megoldásokat vizsgáltak, amelyet sok esetben az új fejlesztések megvalósításához szükséges energiamennyiség biztosításának igénye vezérel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.