A Pandora IX. elnevezésű műveletben 23 ország bűnüldöző és vámhatóságai vettek részt a múlt év folyamán, az Europol, az Interpol és a Vám Világszervezetek operatív támogatásával – közölte az Europol. Az illegális kincskeresés, a hobbirégészet, a talált tárgyak piacra dobása bűncselekménynek minősül, a kulturális javak védelmét szolgálják ezek a nagyszabású akciók.
A művelet során a hatóságok 69 fémdetektort és 23 eszközt is elkoboztak, amelyeket általában illegális ásatásokhoz használnak. Az érintett országok összesen 258 esetet jelentettek, számos nyomozás még folyamatban van, további letartóztatások és lefoglalások várhatók. Az olasz rendőrök és vámosok legnagyobb ügye egy közel 100 ezer euró értékű festmény kicsempészésének megakadályozása volt. Egy neves görög festő képét akarták kivinni Olaszországból a kereskedők, de nem sikerült, ráadásul a szakértői vélemények megállapították, hogy hiába fáradoztak, mert a kép hamis volt. Egy másik nyomozás során több mint 300 tárgyat foglalt le egy lakásban rendőrség:
Ezeket a műtárgyakat e-kereskedelmi platformokon kínálták eladásra őket a bűnözők. A spanyol Guardia Civil felszámolt egy bűnözői csoportot, amely régészeti fosztogatásban vett részt Cáceres tartományban. Hat személyt letartóztattak, három másik személyt ellen nyomozás folyik. A hadművelet során a hatóságok 2500 régészeti leletet, elsősorban római érmét találtak. Ezeket a műtárgyakat fémdetektorok segítségével ásták ki a védett régészeti lelőhelyekről, majd a közösségi média platformjain próbálták értékesíteni. Szintén Spanyolországban fogtak el egy utast, aki Palma de Mallorcáról Németországba próbált repülni, 55 egészen korai érmével és egy gyűrűvel. A nyomozás során 64 történelmi jelentőségű tárgyat és 1576 korai érmét koboztak el, majd vádat emeltek víz alatti roncsok és régészeti lelőhelyek kifosztása miatt. Görögországban az athéni Kulturális Örökség és Régiségek Minisztériuma öt bizánci ikont talált meg. A nyomozás során rajtakapták a kereskedőket, 70 ezer euróért akarták eladni az értékes ikonokat. Az ukrán vámhatóságok 87 kulturális javakat foglaltak le, amelyeket illegálisan szállítottak ki az országból Lengyelországba, Moldovába és Romániába.
A helyszíni akciók mellett a művelet során célzott kiberjárőrözést, azaz netes nyomozást is végrehajtottak a nyomozók, ennek eredményeként összesen 4298 kulturális javakat foglaltak le. 2016-os elindítása óta a Pandora-művelet kulcsfontosságú globális kezdeményezéssé vált a kulturális örökség tiltott kereskedelemmel szembeni védelmére, az együttműködésben az Europol, az Interpol és a Vám Világszervezet vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.