Az európai trendekkel szembemegy Spanyolország azzal az elképzelésével, hogy a dokumentumok nélküli bevádorlóknak tömegesen legalizálná az országban tartózkodását – írja a Bloomberg.
A cikk szerint a spanyol tisztviselők az illegális bevándorlókkal csökkentenék a népességfogyást, illetve orvosolnák a gazdasági problémákat.
Ez nem Spanyolország első próbálkozása az illegális munkavállalók státuszának szabályozására – 1986 és 2002 között ez hat alkalommal történt meg, és 1,2 millió embernek kedveztek –, de
a mostani terv szerint a következő három évben akár egymillió új lakossal bővülhet a hispán ország. Eközben a szezonális munkások vízumrendszerét is bővítik.
Michelle Pace, a dán Roskilde Egyetem globális tanulmányok professzora szerint: ha Spanyolország továbbra is a leggyorsabban növekvő gazdaság lesz a nagyobb európai gazdaságok között a következő öt-tíz évben, akkor a migrációs politikája „pozitív modellként szolgál majd Európa számára”.
A cikk emlékeztet, hogy Spanyolország, amely történelmileg mindig egy kivándorlóországnak számított, csak a 2000-es évek elején vált bevándorlóországgá, ahogy a gazdaság növekedett, és a külföldiek olyan munkákat vállaltak el, amelyeket a spanyolok nem tudtak vagy nem akartak elvégezni.
Ennek eredményeként az OECD adatai szerint
Spanyolország az évszázad egyik leggyorsabb demográfiai változását tapasztalta a fejlett országok között, a külföldön születettek aránya a lakosságon belül kevesebb mint 30 év alatt 1,6 százalékról 14 százalékra emelkedett.
Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök szerint a Spanyolországba érkező bevándorlók nagyjából 94 százaléka legálisan érkezik. Az országban 2023-ban a bevándorlóknak több mint 40 százaléka spanyol ajkú latin-amerikai volt, akik hasonló vallási és kulturális háttérrel rendelkeztek, mint a spanyolok.
Körülbelül 23 százalékuk Európa más részeiről érkezett, 15 százalékuk pedig Afrikából jött. Az illegális útvonalakon érkezők felét kitoloncolják: a többiek maradhatnak, általában azért, mert kiskorúak, vagy nem sikerül kideríteni a származási helyüket.
A Spanyol Nemzeti Bank szerint a legálisan foglalkoztatott külföldiek járultak hozzá leginkább az egy főre jutó bruttó hazai termék növekedéséhez 2022 és 2024 között. Spanyolország gazdasága tavaly 3,2 százalékkal bővült, meghaladva Németország, Franciaország és Olaszország ütemét, és az euróövezet növekedésének 40 százalékát tette ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.