BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Hatalmas változást jelentettek be, a kisvállalkozók azt hitték, nagy ajándékot kapnak, de háromszor akkorát

A Demján Sándor Program a vállalkozások beruházásait, digitalizációját, exportját, energiahatékonyságát és adminisztrációs terheit támogatja többféle pénzügyi és fejlesztési eszközzel. Orbán Viktor hatalmas változást jelentett be a programmal kapcsolatban, sokan bonthatnak pezsgőt a nyomán.

A kormány megemelte a Demján Sándor Program kisvállalkozásokat támogató keretét 130 milliárd forintra – jelentette ki a Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) küldöttgyűlésén. Mint mondta, a rendelkezésre álló eredeti forrás a beérkezett 1885-ből csak 450 pályázat támogatását tette volna lehetővé, ezért a kormány úgy döntött, hogy további 82 milliárd forintot odatesz a 48 milliárd forint mellé.

ORBÁN Viktor A kisvállalkozók azt hitték, nagy ajándékot kapnak, de kiderült, hogy háromszor akkorát Demján Sándor Program Orbán Viktor MKIK
Orbán Viktor beszédet mondott az MKIK küldöttgyűlésén / Fotó: Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály / Fischer Zoltán

Hozzátette: meggyőződése, hogy azt a gazdaságpolitikát, amit a kormány folytat, az ország többsége támogatja. „Kimaradni a háborúból, megállítani a migrációt és támogatni a családokat, támogatni a kis- és középvállalkozásokat” – mondta, jelezve, a kamarával most aláírt megállapodást nemcsak 2025-ben, hanem 2026-ban és az utána következő években is betartják.

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv meghirdetésével a kormány 2025-ben 2600 milliárd forintot mozgósít a családoknak, míg a Demján Sándor Program mintegy 1400 milliárd forinttal járul hozzá a hazai vállalkozások fejlesztéseihez.

Mi a Demján Sándor Program?

A Demján Sándor Program egy komplex gazdaságfejlesztési kezdeményezés Magyarországon, amelynek célja a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k) versenyképességének, termelékenységének növelése, exporttevékenységük ösztönzése és méretük növelése. Ennek keretében mintegy 1400 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre, amelyet a vállalkozások beruházásainak, digitalizációjának, energiahatékonysági fejlesztéseinek és egyéb vállalkozásfejlesztési céljainak támogatására fordítanak.

A program keretében számos pályázat érhető el. A Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja, program a mikro- és kisvállalkozásoknak kétéves időtartamra 400 ezer és 1,5 millió forint közötti támogatást biztosít digitális jelenlétük erősítésére, például weboldal, közösségi média oldal vagy webáruház létrehozására és működtetésére.

Az 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program a hazai tulajdonú, mikro-, kis- és középvállalkozások eszközberuházásait támogatja annak érdekében, hogy termelési kapacitásuk fejlődjön, magasabb hozzáadott értékű termékek gyártására nyíljon lehetőség. Egy vállalkozás 5-200 millió forint támogatásban részesülhet. 

A vállalkozás beruházásnak 50 százalékát az állam vissza nem térítendő támogatásként biztosítja. A program elsődlegesen eszközbeszerzést támogat, emellett digitalizációs és megújuló energiával kapcsolatos fejlesztések is finanszírozhatóak.

Idén január 1-jétől újabb mikrovállalkozások válnak jogosulttá a villamos energia egyetemes szolgáltatás igénybevételére, akik 2022. június 18-án nem egyetemes szolgáltatótól vételeztek, vagy ezen dátumot követően alakultak meg. Ennek köszönhetően számos további mikrovállalkozás kaphatja az áramot az olcsóbb, rezsicsökkentett, azaz a nem lakossági egyetemes szolgáltatás árképzésének megfelelő áron, a 4 606 kWh éves fogyasztásig.

A külföldi terjeszkedést is segíti a program

A kkv-k kifektetéseit, vagyis a külföldi beruházásokat egy külön tőkeprogram erősítheti a Nemzeti Tőkeholdingon keresztül, illetve egy hitelprogram az EXIM bevonásával, melyek 50 milliárd forint keretösszeggel segítik a jelen és a jövő nemzeti bajnokait. A támogatható tevékenységek körébe tartoznak külpiaci beruházások, cégalapítások, cégfelvásárlások (kifektetés), melyek új piacok szerzésével, terjeszkedéssel segítik a vállalkozások versenyképességének növelését, a vállalatok növekedési pályára állását, a bevételi források és kockázatok diverzifikációját. 

A minimum kétmilliárd forint összegű hitel többségi tulajdon megszerzése céljából cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre vehető igénybe európai országokban. A hitel piaci árazású, fix kamatozású, maximum 10 év futamidejű, cégenként 1-25 millió dolláros fejlesztési tőkére lehet pályázni, elvárás, hogy a kifektetési költségek minimum 30 százalékát önerőként biztosítsa a vállalkozás.

Az új, exportélénkítő hitelprogram 350 milliárd forintos kerettel a külföldi piacokra jutást teheti könnyebbé a vállalkozásoknak. A kkv-k exportjának élénkítése érdekében az EXIM újraindítja korábbi nagy sikerű termékeit, amelyeket exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetnek beruházási, zöld beruházási és lízingcélokra. 

Hasít a Demján Sándor Program: a nagyszámú igénylés felpörgetheti a hitelpiacot is

A célzott vállalkozásfejlesztési programok, ha valóban jól hasznosulnak, nagyban segíthetik a fejlettségben megkésett régiók felzárkózását. A Világgazdaság által megkérdezett elemző szerint a rengeteg igénylésből kiderült, hogy a felfokozott érdeklődés kedvező, jellemzően élénkítő hatással lehet a hitelpiacokra is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.